Češi v Afghánistánu nasazeni nebudou, poletí do Kuvajtu

Vojáci speciální jednotky z Prostějova se nezúčastní první fáze mírové operace Trvalá svoboda v Afghánistánu. Česká strana ale nevylučuje, že by mohli být nasazeni v další etapě. Do boje proti terorismu se Češi podle všeho zapojí na počátku března v Kuvajtu. Více než třísetčlenný kontingent mají tvořit především příslušníci liberecké 9. roty chemické ochrany.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vojáci | Foto: Armáda ČR

Radiožurnálu to potvrdila Jana Jelínková z tiskového oddělení ministerstva obrany. "K jejímu vyslání dojde pravděpodobně na přelomu února a března. Během této doby se na místo určení, jímž je Kuvajt, budou přesunovat nejprve velitelé, poté je bude následovat předsunutá část jednotky a na počátku března by pak měla být kompletní jednotka zapojena do operace Trvalá svoboda," řekla Jelínková.

V současné době by se naši výsadkáři v Afghánistánu neuplatnili, protože první fáze bude mít humanitární charakter. Jak řekl náměstek ministra obrany Štefan Fülle, afghánská strana si také vyžádala menší počet zúčastněných jednotek. "Přednost proto dostaly takové státy, které mohly nabídnou jednotky daleko většího rozsahu a do takto upraveného konceptu operace se už naše jednotka pro první fázi operace nevešla," uvedl Fülle. Nyvyloučil ale, že by jednotka mohla být nasazena později. "V další fázi se ale nevylučuje, že v případě nějaké ekologické havárii, použití zbraní hromadného ničení v oblasti působnosti operace Trvalá svoboda by naši vojáci mohli být nasazeni."

Do Kuvajtu má odcestovat na 350 mužů - a to především z liberecké 9. roty chemické ochrany, kteří se tam zúčastní cvičení s německými a americkými vojáky. Velení začne s průzkumem oblasti už v polovině ledna, během února je bude následovat předsunutá část jednotky. Hlavním účelem českých vojáků v Kuvajtu bude podle Fülleho ochrana jiných jednotek, v tomto případě amerického velení.

Pavla Dluhoschová, Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme