Česká armáda získá první plně funkční lokátor Věra

Česká armáda dnes získá vůbec první plně funkční lokátor Věra. Vojáci dosud využívali tato unikátní zařízení prakticky jen ve stacionární verzi k nepřetržitému střežení vzdušného provozu nad republikou. Jinými slovy, šlo o civilní a ne vojenskou variantu. Tu měli dosud jen v jednom poloprovozním prototypu. O tom, že armáda má tyto takzvané radiotechnické pátrače, kterým se někdy nesprávně říká radary, se široká veřejnost dozvěděla teprve začátkem roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

systém Věra | Foto: www.era.cz

Vojáci zatím používali tato unikátní zařízení prakticky jen ve stacionární neboli civilní verzi k nepřetržitému střežení vzdušného provozu nad republikou. Pak měli ještě jeden mobilní poloprovozní prototyp. Upravenou věru umístěnou na automobilových podvozcích Tatra dnes předají zástupci pardubické firmy Era takzvanému Centru pasivních systémů a elektronického boje v Českých Budějovicích. Jde o nově budouvanou jednotku. Jana Růžičková z armádního generálního štábu říká. "Armáda České republiky do současné doby disponovala pouze prototypem, který neměl některé logistické a speciální doplňky. Dle požadavků a podnětů armády podnik Era vyvinul plně funkční pasivní sledovací systém Věra S/M." V budoucnu Era upraví také poloprovozní prototyp podle požadavků armády, takže ta pak bude mít k dispozici celkem 2 vojenské neboli bojové Věry. Od ledna 2006 vyčlení Česko v souladu se svými závazky jednotku pasivních sledovacích systémů pro potřeby NATO.

Co všechno lokátor Věra umí a jak se liší od běžných radarů, Radiožurnálu vysvětlil šéf asociace obranného průmyslu Jiří Hynek. "Zásadním rozdílem mezi běžným radary a pasivními sledovacími systémy Věra jsou v tom, že radar lze díky signálu, který vyzařuje, identifikovat. Pasivní systémy Věra jsou bezpečné, prootože nevyzařují žádný signál. Fungují jako velké ucho a sledují, co se v jejich vzdušném prostoru děje. Podle toho situaci vyhodnocují."

Věry stejně jako jejich slavnější přechůdkyně Tamary navíc dokáží zachytit i neviditelné americké stroje Stealth. Zřejmě právě proto Spojené státy intervenovaly na jaře u české vlády, aby zamezila už povolenému vývozu těchto lokátorů do Číny. Později o Věry projevili zájem Pakistán, Egypt, Vietnam a Malajsie. Jistý je podle informací Radiožurnálu z Ministerstva průmyslu a obchodu stále jen vývoz jedné Věry do USA. Američané zároveň slíbili, že pomohou s exportem těchto systémů i do ostatních zemí NATO.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme