Česká armáda získá první plně funkční lokátor Věra

Česká armáda dnes získá vůbec první plně funkční lokátor Věra. Vojáci dosud využívali tato unikátní zařízení prakticky jen ve stacionární verzi k nepřetržitému střežení vzdušného provozu nad republikou. Jinými slovy, šlo o civilní a ne vojenskou variantu. Tu měli dosud jen v jednom poloprovozním prototypu. O tom, že armáda má tyto takzvané radiotechnické pátrače, kterým se někdy nesprávně říká radary, se široká veřejnost dozvěděla teprve začátkem roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

systém Věra | Foto: www.era.cz

Vojáci zatím používali tato unikátní zařízení prakticky jen ve stacionární neboli civilní verzi k nepřetržitému střežení vzdušného provozu nad republikou. Pak měli ještě jeden mobilní poloprovozní prototyp. Upravenou věru umístěnou na automobilových podvozcích Tatra dnes předají zástupci pardubické firmy Era takzvanému Centru pasivních systémů a elektronického boje v Českých Budějovicích. Jde o nově budouvanou jednotku. Jana Růžičková z armádního generálního štábu říká. "Armáda České republiky do současné doby disponovala pouze prototypem, který neměl některé logistické a speciální doplňky. Dle požadavků a podnětů armády podnik Era vyvinul plně funkční pasivní sledovací systém Věra S/M." V budoucnu Era upraví také poloprovozní prototyp podle požadavků armády, takže ta pak bude mít k dispozici celkem 2 vojenské neboli bojové Věry. Od ledna 2006 vyčlení Česko v souladu se svými závazky jednotku pasivních sledovacích systémů pro potřeby NATO.

Co všechno lokátor Věra umí a jak se liší od běžných radarů, Radiožurnálu vysvětlil šéf asociace obranného průmyslu Jiří Hynek. "Zásadním rozdílem mezi běžným radary a pasivními sledovacími systémy Věra jsou v tom, že radar lze díky signálu, který vyzařuje, identifikovat. Pasivní systémy Věra jsou bezpečné, prootože nevyzařují žádný signál. Fungují jako velké ucho a sledují, co se v jejich vzdušném prostoru děje. Podle toho situaci vyhodnocují."

Věry stejně jako jejich slavnější přechůdkyně Tamary navíc dokáží zachytit i neviditelné americké stroje Stealth. Zřejmě právě proto Spojené státy intervenovaly na jaře u české vlády, aby zamezila už povolenému vývozu těchto lokátorů do Číny. Později o Věry projevili zájem Pakistán, Egypt, Vietnam a Malajsie. Jistý je podle informací Radiožurnálu z Ministerstva průmyslu a obchodu stále jen vývoz jedné Věry do USA. Američané zároveň slíbili, že pomohou s exportem těchto systémů i do ostatních zemí NATO.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme