Česká republika má novou vládu
Česká republika má po několikaměsíční krizi novou vládu. V pondělí ráno ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU podepsaly dohodu o novém koaličním kabinetu. Následně bývalý ministerský předseda Stanislav Gross přinesl na Pražský hrad svou demisi, a tím jeho vláda padla. Odpoledne prezident republiky Václav Klaus jmenoval nového premiéra Jiřího Paroubka a nový kabinet. Ten chce pokračovat v plnění programu bývalé vlády.
Prezident Václav Klaus očekává, že Paroubkova vláda začne dělat to, co Česká republika potřebuje nejvíc, tedy pracovat: "Doufám, že vláda nebude nárokovat sto dní seznamování se se svými povinnostmi a se svými úkoly, že doufám také nebude očekávat, že bude mít 100 dní standardního novinářského hájení."
Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že chce politicky i odborně vyspělou pracovitou a akceschopnou vládu: "Chtěl bych vám slíbit, že tato vláda bude dělná a že od prvního okamžiku využije veškerého času, který je jí dán k dispozici a v krátké době také požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru." O tom, kdy to bude, ale kabinet v pondělí večer nerozhodl.
Ministerský předseda věří, že jeho vláda bude do voleb příštího roku ku prospěchu země: "I když to bude vláda koaliční, musí sloužit všem občanům bez ohledu politického zaměření. Jejím nejvyšším cílem je ochrana a rozvíjení demokracie, naplňování jejího obsahu, jímž je především veřejné blaho."
Místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn ve večerním pořadu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Stalo se dnes řekl, že jedním z hlavních cílů této vlády je ratifikace smlouvy o evropské ústavě. Jahn uvedl, že to byl důvod, proč tato vláda vznikala. Jahn doplnil: "Jinak bude pokračovat v prioritách, které měla. Je to třeba novela daňového zákona, je to příprava úpadkového zákona, deregulace nájmů a další věci," doplnil Jahn.
V Paroubkově vládě je osmnáct členů, z toho jsou čtyři nové tváře. Jsou jimi ministr bez portfeje Pavel Zářecký, ministr zemědělství Petr Zgarba, ministr pro místní rozvoj Radko Martínek a ministryně informatiky Dana Bérová. Ta chce pokračovat v započaté práci svého předchůdce Vladimíra Mlynáře. Bérová pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál upřesnila, že například půjde o projekt portálu veřejné správy nebo spolupráci s Evropskou unií.
Dana Bérová je manželkou lobbisty Jana Dobrovského, který pracuje pro firmu Appian. Ta prostřednictvím Mostecké uhelné usilovala o Severočeské doly. Nová ministryně ujistila republikový výbor US-DEU, který ji do funkce nominoval, že nedopustí střet zájmů s výkonem své funkce a svého muže. O privatizaci bude rozhodovat vláda. Bérová slíbila, že se diskuse ani hlasování o tomto tématu nezúčastní.
Složení nové vlády
Předseda vlády: Jiří Paroubek (ČSSD)
První místopředseda vlády a ministr financí: Bohuslav Sobotka (ČSSD)
Místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí: Zdeněk Škromach (ČSSD)
Místopředseda vlády pro ekonomiku: Martin Jahn (nestraník; nominovaný ČSSD)
Místopředseda vlády a ministr dopravy: Milan Šimonovský (KDU-ČSL)
Místopředseda vlády a ministr spravedlnosti: Pavel Němec (US-DEU)
Ministr bez portfeje: Pavel Zářecký (nestraník, nominovaný ČSSD)
Ministr kultury: Pavel Dostál (ČSSD)
Ministr pro místní rozvoj: Radko Martínek (ČSSD)
Ministr průmyslu a obchodu: Milan Urban (ČSSD)
Ministr školství: Petra Buzková (ČSSD)
Ministr vnitra: František Bublan (nestraník, nominovaný ČSSD)
Ministr zdravotnictví: Milada Emmerová (ČSSD)
Ministr zemědělství: Petr Zgarba (ČSSD)
Ministr zahraničních věcí: Cyril Svoboda (KDU-ČSL)
Ministr životního prostředí: Libor Ambrozek (KDU-ČSL)
Ministr informatiky: Dana Bérová (nestraník, nominována US-DEU)
Ministr obrany: Karel Kühnl (US-DEU)