České Švýcarsko ničí největší požár za 30 let

Největší požár za posledních 30 let likvidují od sobotního večera hasiči v národním parku České Švýcarsko. Oheň už zničil nejméně dvacet hektarů lesa ve skalách nad obcí Jetřichovice. Boj s živlem komplikuje nepřístupný terén.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči likvidují požár | Foto: ČTK

Pod Kavčí skálou u Jetřichovic zasahovalo v neděli 27 hasičských jednotek s více než třiceti auty a dvěma vrtulníky, oheň pomáhají likvidovat také záchranáři ze sousedního Saska.

Místo, kde v sobotu kolem 17:30 začalo hořet, se již proměnilo ve spáleniště. Požár stále není pod kontrolou, podařilo se jej však ohraničit tak, aby se dále nešířil.

"Stále je nebezpečí, že se oheň ještě rozšíří," uvedl dnes ve 21:00 operační důstojník děčínských hasičů. Na místě bude i přes noc asi 200 hasičů. Zatím není jasné, kdy se podaří požár bezpečně lokalizovat.

Hasiči bojují s ohněm v těžko přístupném terénu. Vodu musí přečerpávat a průrvami tahat hadice do kopců. Příliš jim nepomohl ani déšť, který se nad Českým Švýcarskem odpoledne přehnal.

Podle mluvčího parku Antonína Votápka postihl požár nebývalé rozsáhlé území. "Rozšířil se až za Marianinu vyhlídku, pokračuje směrem k Balcerovu ležení, což jsou všechno velmi navštěvované lokality a patří na Jetřichovicku k těm nejpozoruhodnějším," řekl Votápek.

Až 20 metrů vysoké plameny, které celou noc šlehaly z lesa, děsily obyvatele Jetřichovic. Žádný dům však požár podle hasičů nezasáhl, nikdo také nebyl zraněn. "Jsem tady už třicet let a nezažil jsem nic takového. Lidi byli trochu vyděšení, kam až se to bude rozšiřovat," řekl jetřichovický chalupář Jiří Lošťák.

Na místě je také policie. Podle operačního důstojníka děčínských policistů se nechystá žádná evakuace lidí. Obydlí jsou od požáru dost daleko. V táboře u parku zůstávají také děti. Příčina požáru se podle policistů dá zjistit pouze těžko.

Dopady požáru v Českém Švýcarsku na tamní přírodu se zatím nedají odhadnout. "Až čas ukáže, které stromy se po požáru vzpamatují a které nikoliv," poznamenal Votápek. Za posledních 14 dní hořelo v národním parku už osmkrát, z toho pětkrát v tomto týdnu. Kvůli možnému dalšímu vznícení správa parku v pondělí vyhlásí zákaz vstupu do lesa.

Poslední velký zásah měli hasiči v Českém Švýcarsku loni na podzim. Požár, který zničil chatu na Mariánské vyhlídce a část lesa, způsobili dva mladíci ve věku 17 a 18 let. Správa parku odhadla škody na 300.000 korun.

Národní park České Švýcarsko, který byl vyhlášen v roce 2000, zaujímá severovýchodně od Děčína rozlohu 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony a rokle. Součástí parku je i největší skalní most v Evropě - Pravčická brána. Národní park navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, jenž byl vyhlášen o deset let dříve.

Josef Suk, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme