Česko vydá do Kataru prince obviněného ze zneužívání dívek

Člen katarské královské rodiny, který je v České republice obviněn v rozsáhlém případu zneužívání dívek, bude vydán do Kataru. Tam má pokračovat jeho stíhání. Rozhodl o tom ministr spravedlnosti údajně proto, že případ komplikoval vzájemné vztahy obou zemí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Ministerstvo spravedlnosti ČR

Katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který měl v Česku zneužívat na 25 dívek, se rozhodla Česká republika předat ke stíhání do Kataru. Případ prý jen komplikoval vzájemné vztahy a tak ministr spravedlnosti vyhověl nótě katarského státu, který se zavázal, že bude v Sáního stíhání pokračovat. Ministerstvo zahraničí v zápětí popřelo, že by se kdy Sáního kauza probírala na oficiálních jednáních a pozice naší země na Blízkém východě je tak dobrá, že nemusíme podobné kroky dělat. Rozhodnutí zaskočilo i soudkyni, která už měla naplánovaný předběžný termín jednání a začala studovat spis.

Nad tím, proč má ministr spravedlnosti zájem přesunout případ do Kataru, kroutí hlavou i odborníci, jak Radiožurnálu potvrdil vedoucí Katedry mezinárodního práva Univerzity Karlovy, profesor Pavel Šturma. "Jeho postup je pro mne naprosto nepochopitelný, jak z hlediska politického, tak z hlediska právního. V každém případě zájem bude mít asi zejména obžalovaný Saní, který se snažil nějakým způsobem dostat z kompetence českých orgánů činných v trestním řízení. Je to tedy samozřejmě nejspíš zájem jeho, popřípadě zájem ministra spravedlnosti. Těžko to může být zájem České republiky," řekl Šturma.

Profesor Pavel Šturma k tomu dodává, že nelze vyloučit ani možnost že Sání, jako příslušník královské rodiny, nakonec může uniknout spravedlivému trestu. Katar totiž nemá s Českou republikou smlouvu o právní pomoci a spoléhat se lze pravděpodobně jen na dobrou vůli země dodržet závazky. "Nevím samozřejmě na kolik pro někoho, kdo je příbuzným vládnoucího emíra, platí stejné zákony, jako pro ostatní. To je otázka, která minimálně vyvolává určité pochybnosti o tom, zda jsou skutečně tyto záruky dostatečné," uzavírá Šturma.

Štěpánka Čechová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme