Český rozhlas a Česká televize se přiblížily k získání digitálního multiplexu
Český rozhlas a Česká televize dostaly od dolní komory parlamentu zelenou k získání veřejnoprávního digitálního multiplexu pro vysílání. V budoucnu v nich tedy budou moci šířit své programy. Sněmovnou totiž prošel v konečném hlasování zákon o elektronických komunikacích, předložený ministerstvem informatiky, a s ním související změny v Zákonu o Českém rozhlase a České televizi.
Některým poslancům se zákon nelíbí a jsou toho názoru, že zvýhodňuje Českou televizi před komerčními stanicemi. Ministr informatiky Vladimír Mlynář je ovšem spokojen.
"Samozřejmě to je problém, který komerční televize bezpochyby budou vnímat jako řešení jen velmi částečné problematiky veřejnoprávního vysílání. Já to beru pozitivně v tom smyslu, že se alespoň zvýší tlak na to, že v únoru, až sem dodáme speciální zákon, který bude řešit problematiku digitalizace, tak se zvýší vůle přijmout tento zákon, neboť problematika České televize a Českého rozhlasu již je vyřešena v tomto v tomto zákoně," poznamenal ministr.
Schválený zákon počítá i s přenositelností čísla. Znamená to, že i po změně operátora si lidé budou moci ponechat své telefonní číslo. Přestože ministr informatiky Mlynář je s hlasováním poslanců spokojen, odhaduje, že Senátem zákon neprojde a bude se o něm ve sněmovně rozhodovat znovu.
Normu nyní ještě posoudí Senát a prezident.
Co je vlastně multiplex? Souhrnný bitový tok obsahující dílčí bitové toky náležející jednotlivým televizním a rozhlasovým programům nebo dodatečným službám, upravené pro společné šíření prostřednictvím vysílačů. Pro multiplex bude stanoven soubor technických parametrů, který určuje možnosti jeho využití. Zjednodušeně: jde o určitý tok dat, který může obsahovat několik různých programů (rozhlasových nebo televizních) a další data.