Chebské letiště slaví 100 let. Na víkendové oslavy přišly tisíce lidí

Velikému zájmu se v Chebu těší víkendový letecký den. Pořadatelé z místního ultralight klubu program zaměřili na průřez historií československého letectví. Aby upozornili na 100 let chebského letiště, které původně vzniklo pro účely armády. Na sklonku Rakouska Uherska v roce 1917 bylo prvním vojenským letištěm na českém území.

Cheb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na výpravný sobotní program přišly za slunečného počasí tisíce lidí. Aby se podívaly na vystoupení replik historických dvouplošníků. S dalšími unikátními stroji přiletěli členové German Historic Flight klubu z blízkého Německa a letečtí fandové z Plzně.

K vidění byl legendární letoun Jana Antonína Bati Lockheed Electra a kultovní stroje z druhé světové války: Supermarine Spitfire, Jak 3 anebo americký Mustang. Z moderních armádních letounů se na chebském nebi objevily armádní Gripeny.

Diváky zaujalo vystoupení Petra Kopfsteina účastníka série Redbull air race, anebo netradiční kreace chebských plachtařů. Během dvou dnů se má v Chebu představit téměř 200 letounů z celé Evropy.

Letecký program doplňují prohlídky odstavených letadel a historických motorových vozidel a ukázky české armády. Pořadatelé chtějí navazovat na výpravné letecké dny, které se na chebském letišti odehrávaly zejména v období první republiky. Po letech stagnace se navíc právě v letošním roce členům chebského ultralight klubu podařil husarský kousek. Dokončili první etapu rekonstrukce staré betonové dráhy, na které teď mohou bez omezení přistávat malá dopravní a zejména sportovní letadla.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme