Chebské letiště slaví 100 let. Na víkendové oslavy přišly tisíce lidí

Velikému zájmu se v Chebu těší víkendový letecký den. Pořadatelé z místního ultralight klubu program zaměřili na průřez historií československého letectví. Aby upozornili na 100 let chebského letiště, které původně vzniklo pro účely armády. Na sklonku Rakouska Uherska v roce 1917 bylo prvním vojenským letištěm na českém území.

Cheb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na výpravný sobotní program přišly za slunečného počasí tisíce lidí. Aby se podívaly na vystoupení replik historických dvouplošníků. S dalšími unikátními stroji přiletěli členové German Historic Flight klubu z blízkého Německa a letečtí fandové z Plzně.

K vidění byl legendární letoun Jana Antonína Bati Lockheed Electra a kultovní stroje z druhé světové války: Supermarine Spitfire, Jak 3 anebo americký Mustang. Z moderních armádních letounů se na chebském nebi objevily armádní Gripeny.

Diváky zaujalo vystoupení Petra Kopfsteina účastníka série Redbull air race, anebo netradiční kreace chebských plachtařů. Během dvou dnů se má v Chebu představit téměř 200 letounů z celé Evropy.

Letecký program doplňují prohlídky odstavených letadel a historických motorových vozidel a ukázky české armády. Pořadatelé chtějí navazovat na výpravné letecké dny, které se na chebském letišti odehrávaly zejména v období první republiky. Po letech stagnace se navíc právě v letošním roce členům chebského ultralight klubu podařil husarský kousek. Dokončili první etapu rekonstrukce staré betonové dráhy, na které teď mohou bez omezení přistávat malá dopravní a zejména sportovní letadla.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme