Chorvaté zakázali dovoz potravin, čeští turisté ruší zájezdy

V souvislosti se zpřísněním podmínek pro dovoz potravin do Chorvatska ubyli některým cestovním kancelářím klienti. Chorvaté od začátku června zakázali dovoz masa, mléka a všech výrobků z těchto potravin v osobních zavazadlech. Výjimkou je pouze kojenecká strava a potraviny, které turista potřebuje ze zdravotních důvodů. Zákaz se vztahuje na všechny země včetně členů Evropské unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dalmácie | Foto: Veronika Malá

Pro dovoz potravin do Chorvatska platí od zítřka přísnější pravidla. Podle mluvčí ministerstva zahraničí Zuzany Opletalové tak paradoxně Chorvaté před svým vstupem do Evropské unie přijali nařízení Evropské komise z roku 2004. "Platí i u nás, ale s tím rozdílem, že jsme členem Evropské unie, takže z ostatních členských států mohou sem lidé maso, mléčné výrobky a masné výrobky vozit," doplnila mluvčí.

Dodržování pravidel o dovozu potravin do Chorvatska by měli na hranicích kontrolovat celníci. Podle mluvčí Opletalové za dovoz nepovolených výrobků nehrozí sankce, celníci ale mohou zakázané produkty zabavit.

"Ona je samozřejmě otázka, do jaké míry budou chorvatští celníci toto nařízení uvádět do praxe. Alespoň podle našich informací sami celníci o tom ještě nejsou příliš informováni a ani na to nejsou prakticky připravení. Co jsme se samotných celníků doptávali, tak nám dokonce někteří děkovali, že jsme je upozornili, že to začíná platit. Bohužel ale na toto spoléhat nemůžeme," dodala mluvčí.

Potraviny do Chorvatska přiváží víc než polovina českých turistů

Majitel cestovní kanceláře Adria Sun Radek Tyl čeká, že zájem o dovolenou u Jadranu klesne. "Zcela jistě to bude mít negativní vliv na příliv českých turistů do Chorvatska. Hned potom, co se to objevilo ve sdělovacích prostředcích, tak jsme zaznamenali zrušení několika rezervací. Vyloženě z tohoto důvodu, jak nám uváděli klienti. Mají strach, že jim to na hranicích můžou odebrat," řekl Tyl.

Chorvatská vlajka a palmy | Foto: Pavel Novák

Majitel cestovní kanceláře Dalmacia tour Tomislav Vojnovič tvrdí, že se počet českých turistů neustále snižuje. "Dá se pozorovat, že každým rokem ubývá, když to řeknu lidově, že končí éra takzvaných paštikářů. Naopak mnozí lidé si mohou víc dovolit, nejenom díky silnější koruně," dodal Vojnovič.

Prodej zájezdů na Jadran se téměř zastavil. Jak říká mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, zájem o Chorvatsko se zatím nepovedlo znovu pozvednout. Některé cestovní kanceláře proto dávají slevy až 30 %, jen aby co nejvíc zmenšily své ztráty.

V Chorvatsku platí i omezení pro cestování dětí

Zákaz dovozu některých druhů potravin do Chorvatska je během měsíce už druhou komplikací pro naše turisty. Předchozí omezení pro cestování na Jadran se zaměřovalo na dětí. Všechny do 18 let, které jely bez rodičů, měly původně mít notářsky ověřený souhlas od svých zákonných zástupců, navíc úředně přeložený. Po protestech cestovních kanceláří a zastupitelství České republiky pak Chorvatsko toto své opatření změnilo. V nadcházející letní sezóně postačí jednodušší formulář s podpisem rodičů. Jedná-li se o organizované dětské zájezdy, musí pořadatel mít jmenný seznam dětí, ale v angličtině nebo chorvatštině.

Zábava na šlapadle uprostřed moře | Foto: Blanka Černá

Odrazuje vás zákaz dovozu masa a mléka od dovolené v Chorvatsku? Hlasujte v naší anketě!

Vilém Janouš, Václava Marešová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme