Chudí studenti by od příštího roku mohli dostávat stipendium

Zákonodárci podporují zavedení stipendií pro chudé studenty. Díky popudu z ministerstva školství s tím počítá poslanecká novela vysokoškolského zákona, která je po čtvrtku ve sněmovně před závěrečným schvalováním. Příspěvek ve výši asi 1600 korun měsíčně by od začátku příštího roku mohlo dostávat zhruba třináct tisíc studentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

studenti a peníze

studenti a peníze | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Někdejší šéf školského resortu, poslanec ČSSD Eduard Zeman, tento záměr vítá a upřesňuje, jak by to fungovalo v praxi: "Student prostřednictvím vysoké školy požádá o toto stipendium a rozpočtově to bude kryto. Jsou tam kritéria, která závisí na výši sociálních dávek, které ta rodina dostává. Zhruba je to zatím nastaveno a počítáno tak, že by to bylo do indexu 1,1 životního minima. Hlavní smysl je zaopatřit ty nejchudší vrstvy studentů, protože se ukazuje, že tam skutečně problémy jsou."

Návrh má ve sněmovně příští týden velkou šanci na schválení. Podporuje ho i opoziční ODS. Její stínový ministr školství Walter Bartoš ale zdůrazňuje, že jejich představa o hrazení školného i stipendií je otevřenější a systémovější. Zároveň potvrzuje, že předlohu podpoří, i když není podle ODS úplně dokonalá a přichází populisticky pár měsíců před volbami.

"Tato vláda nepodporuje studenty a po celou dobu je nepodporovala a vzpomněla si na to osm měsíců před volbami, což já považuji za předvolební trik. Ale díky alespoň za tuto část. Tato vláda podporuje z 267 tisíc studentů pouze třináct tisíc, což je ta část, která je pod 1,1 násobek životního minima. Ty ostatní nepodporuje," vyjádřil se Bartoš.

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme