Proč nedostali čínští křesťané azyl? 'Strach z perzekuce nestačil, přitížila jim práce,' říká právnička

„Obava z pronásledování v Číně není dostatečně odůvodněná.“ Tak zní ve zkratce verdikt ministerstva vnitra v případu prvních čínských křesťanů, kteří v Česku požádali před dvěma lety o azyl. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus to uvedli Hana Franková a Rastislav Šutek z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která zastupuje třicítku žadatelů o azyl z Číny.

Rozhovor Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo vnitra udělilo azyl v České republice osmi čínským křesťanům, dalších 70 žádostí odmítlo (ilustrační foto)

Ministerstvo vnitra udělilo azyl v České republice osmi čínským křesťanům, dalších 70 žádostí odmítlo (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kolik vašich klientů z řad čínských křesťanů si dosud převzalo rozhodnutí?
Franková: Našim klientům byla zatím předána tři rozhodnutí, všechna byla zamítavá. Ve čtvrtek očekáváme další dva verdikty.

Osm čínských křesťanů uspělo s žádostí o azyl v Česku. Dalších 70 ministerstvo vnitra odmítlo

Číst článek

Jak ministerstvo vnitra odmítnutí žádostí odůvodnilo?
Franková: U všech třech rozhodnutí se jedná o vesměs identická odůvodnění. Ministerstvo v podstatě uvádí, že křesťanské skupiny v Číně mohou být v určité problematické situaci. Zároveň ale říkají, že tito žadatelé nedoložili, že by jejich obava z pronásledování byla odůvodněná.

Takže to znamená, že dotyční žadatelé podle vnitra nedoložili dostatek informací?
Šutek: Ministerstvo má posuzovat každou žádost individuálně a v případě těchto žadatelů se nepodařilo prokázat, že mají odůvodněný strach z pronásledování v Číně. My jsme ale přesvědčeni o tom, že žádosti všech čínských žadatelů jsou odůvodněné.

Můžete ten rozsudek trochu přiblížit?
Šutek: První z rozhodnutí má asi 30 stran, je tak až rekordně dlouhý. Rozsudky vnitra mají většinou kolem 5 až 15 stran. Chybí mi v něm některé pasáže, které jsou podstatné vzhledem třeba k ukládání trestu smrti v Číně. Z mého pohledu to není dostatečně odůvodněné. Ministerstvo se spíše zaměřilo na integraci v Česku či tomu, že klienti v Česku už pracují.

„Některé části rozhodnutí se nám zdají až absurdní. Ministerstvo vnitra například připisuje klientovi k tíži, že postupoval legálně nebo že si sám našel práci.“

Hana Franková (vedoucí právní poradny OPU)

Server iROZHLAS.cz už dříve upozornil na to, že české tajné služby mají podezření, že mezi žadateli z Číny mohou být agenti. Narazili jste na tuto problematiku v odůvodnění?
Franková: O práci tajných služeb jsem tam zatím nečetla, ale je to vše obsáhlé, pročítáme postupně.

Jak budete postupovat dál?
Franková: Doporučíme jim, aby naším prostřednictvím podávali žaloby na soud. K tomu má každý zamítnutý žadatel o azyl právo, má na to 15 dní a my jsme připraveni jim v tom poskytnout další asistenci. Žaloby jsme schopni vypracovat poměrně rychle.

Bez důkazů, jen výpovědi

Podle organizace Lidská práva bez hranic i úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky OSN ale žadatelé, kteří žádají o azyl z náboženských důvodů, nemusí pronásledování podrobně dokazovat.
Franková: Že žadatelé o azyl nemají materiální důkaz o pronásledování nebo o tom, že by po nich šla policie, není až tak neobvyklá situace. Většinou naopak zakládají svoji žádost na ucelené výpovědi a na základě zpráv o zemi původu. Jakmile my máme v ruce ucelenou výpověď a řadu zpráv o zemi původu, které tu výpověď podporují, tak je z mého pohledu nelogické, aby ministerstvo vnitra vyčítalo absenci dalších důkazů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si příspěvek k čínským křesťanům v pořadu Českého rozhlasu Plus Den v 60 minutách

Podle vašich zkušeností tedy čínští žadatelé měli azyl dostat?
Šutek: Existují i judikatury Nejvyššího správního soudu, podle kterých stačí věrohodná výpověď žadatele, a proto výkladu ministerstva v této situaci nerozumíme.

Franková: Některé části rozhodnutí se nám zdají až absurdní. Ministerstvo vnitra například připisuje klientovi k tíži, že postupoval legálně nebo že si sám našel práci. Z našeho pohledu je to spíš obdivuhodné.

Ministerstvo mohlo žadatelům místo azylu přiznat doplňkovou ochranu. Žádost ale rovnou zamítlo. Jak si to vysvětlujete?
Šutek: Nevím, jak si to vysvětlit. Z našeho pohledu žadatelé splňovali předpoklady pro udělení azylu i doplňkové ochrany.

V rozhodnutí se také údajně píše, že rozhodnutí není politického rázu. Jak si to přeložit?
Šutek: Je tam explicitní zmínka, že azylový proces v této věci byl apolitický a že nejde o politické vnímání situace v Číně.

Vy jste se ve své argumentaci odkazovali i na australský verdikt v obdobné věci.
Šutek: Do spisového materiálu jsme vložili rozsudek australského tribunálu. Austrálie je příkladem státní správy, kde fungují tribunály pro udělení azylu. Tento rozsudek už konstatoval, že v Číně dochází k politickým perzekucím, náboženská situace se vnímá jako politická opozice vůči tamnímu režimu, proto to přerůstá do politické perzekuce. Ministerstvo vnitra to ale v daných rozhodnutích nereflektovalo.

Čínští křesťané

Ministerstvo vnitra udělilo azyl v České republice osmi čínským křesťanům, dalších 70 žádostí odmítlo. Zbylých 14 Číňanů vzalo již dříve své žádosti zpět a Česko opustilo. Deníku Právu to řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO). Skupina v současnosti čítající 92 čínských křesťanů požádala v Česku o azyl postupně, první před takřka dvěma a půl lety. V Číně je komunita tamních křesťanů dlouhodobě pronásledována. Údajně v poslední době čínské úřady vůči ní ještě přitvrdily. Komunističtí vládci katolictví a protestantství uznávají. Na církve ale dohlíží tajná policie.

Lucie Vopálenská, kno, haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme