Rozhodnutí o azylu pro čínské křesťany se vleče. Úřady se bojí, že mezi nimi jsou tajní agenti

Zkraje loňského roku přišlo do Česka postupně téměř 70 čínských křesťanů. Kvůli jejich víře jim v komunistické zemi hrozí pronásledování a perzekuce, zažádali u nás proto o azyl. Řízení se však vleče. Ministerstvo vnitra, které žádosti vyřizuje, dosud o udělení mezinárodní ochrany nerozhodlo. Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz je to hlavně kvůli podezření, že se do skupiny uprchlíků infiltrovali tajní agenti čínského režimu.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští křesťané v Pekingu během vánočních oslav (ilustrační foto)

Čínští křesťané v Pekingu během vánočních oslav (ilustrační foto) | Foto: Lou Linwei/ Alamy | Zdroj: Profimedia

Informaci o tom, že tuzemské úřady prověřují možné zapojení komunistických agentů, serveru iROZHLAS.cz potvrdil ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL, který situaci kolem čínských křesťanů dlouhodobě sleduje.

Jak Čína zmrzačila americkou špionáž? Vraždění a zatýkání informátorů, píše New York Times

Číst článek

„Pomoc těmto lidem je jistě důležitá, nicméně totalitní systémy mají tendenci infiltrovat do různých skupin také, řekněme, své lidi, takové bych řekl v uvozovkách bilaterální pracovníky. My víme, že bohužel tato skupina není proti tomuto imunní a probíhají intenzivní šetření," vysvětlil.

Podle něj tak jde o hlavní zdroj průtahů. Vyřízení žádosti má přitom ze zákona trvat půl roku, ministerstvo vnitra ale lhůty několikrát prodloužilo. Velká část čínských křesťanů, která dorazila do Česka už loni v únoru, tak na verdikt ohledně udělení mezinárodní ochrany čeká přes rok.

„Křesťané jsou - stejně jako některé jiné ideové skupiny, třeba Fa-lun Kung, nebo i etnické skupiny, Ujgurové, Tibeťané - v komunistické Číně pronásledováni. Někteří velmi brutálně. Vezměme si třeba násilné odebírání orgánů, což je něco naprosto nepřijatelného," pokračoval Herman.

Čínští křesťané v Pekingu během vánočních oslav (ilustrační foto) | Foto: Lou Linwei / Alamy | Zdroj: Profimedia

„Já jsem hodně v kontaktu jak s hnutím Fa-lun King, tak jsem měl možnost se setkat i s některými křesťany, třeba s arcibiskupem z Honkongu, který hovořil o restrikcích, které na adresu římskokatolické církve komunistický režim z Pekingu dělá."

Případ spěje do závěrečné fáze

Resort vedený Milanem Chovancem z ČSSD záležitost od začátku odmítá komentovat. „Ministerstvo vnitra se nikdy nevyjadřuje k individuálním případům v řízení o mezinárodní ochraně, ostatně ani nemůže s ohledem na mezinárodní právo respektive Ženevskou úmluvu," reagovala shodně na dotazy novinářů mluvčí Hana Malá.

Podle právničky Hany Frankové z Organizace pro pomoc uprchlíkům, která čínské křesťany zastupuje, případ spěje do závěrečné fáze: „Ministerstvo vnitra už shromáždilo podklady v jejich věci a zhruba během dubna s nimi žadatele seznamovalo."

Azyl pro Číňany

Číňané v minulých letech tvořili jen zlomek žadatelů o azyl. Loni úřady posoudily čtyři případy, o rok dřív 15. Loni žádné žádosti čínských občanů o azyl v ČR vyhověno nebylo. Na podporu čínských křesťanů loni na podzim vystoupilo předsednictvo Ekumenické rady církví. Vyzvalo vládu, aby žádostem o azyl urychleně vyhověla. Na průtahy kolem případu tehdy reagoval i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD, který odmítl, že by za tím mohlo být sbližování českého prezidenta a vlády s čínským režimem.

Někteří z křesťanů své spisy připomínkovali, s jejich reakcemi se tak nyní podle Frankové naopak seznamuje ministerstvo. Konečný verdikt by mohl padnout během několika týdnů.

„Hrozně dlouho trvalo, než vůbec ministerstvo dospělo k tomu je seznámit s těmi materiály. To byla vlastně ta největší časová prodleva," doplnila Franková.

Někteří z uprchlíků přitom svou žádost o azyl stáhli, jak upozornil server Aktuálně.cz. Podle Frankové neunesli dlouhé čekací lhůty. „Z těch žadatelů víme o dvou, že vzali tu žádost zpět, protože to špatně snášeli, jak dlouho to trvá."

Skupina čeká na rozhodnutí úřadů v pobytových zařízeních vnitra v Kostelci nad Orlicí a Havířově. Kam dvojice křesťanů půjde, není zřejmé. „Kam se nyní budou přemisťovat, říct nemůžeme," dodala Franková.

Skupina čínských křesťanů do Česka přišla loni v několika vlnách. Největší část dorazila v únoru, ti poslední pak v červnu.

Pokud by Česko jejich žádosti vyhovělo, současně tím uzná, že se v Číně porušují lidská práva. I proto se jedná o citlivý verdikt. Sami Číňané se drží v ústraní, s novináři komunikovat nechtějí.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme