Deníky se ptají, s čím jde Topolánek na Hrad

Celostátní deníky se zabývají dnešní schůzkou předsedy ODS Mirka Topolánka s prezidentem republiky Václavem Klausem. Rozhovor se šéfem občanských demokratů přinášejí Lidové noviny. Hospodářské noviny tvrdí, že Vlastimil Tlustý asi nebude v Topolánkově vládě. Rovná daň, předvolební tahák ODS, možná podle Práva spadne pod stůl. Cestovné kanceláře klamou lidi a účtují si skryté příplatky, odhalila Mladá fronta Dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Předseda ODS Mirek Topolánek začne ještě dnes hledat s Jiřím Paroubkem takový funkční model povolebního uspořádání, který by neobešel koaliční partnery, slibuje v dnešním rozhovoru pro Lidové noviny. "Pokud nebude možná dohoda, se kterou by byli spokojeni jak on, tak ODS a menší koaliční strany, nic nevznikne," zdůrazňuje šéf občanských demokratů.

Dnes jde za prezidentem na Hrad, a jak říká, musí s něčím přijít. A protože je podle něj evidentní, že projekt trojkoalice ODS, KDU-ČSL a SZ nemá další budoucnost, má jen dvě možnosti. Buď začne vyjednávat o jiném půdorysu, anebo toho úplně nechá. Zatím se ale rozhodl to nevzdat.

Ovšem co zmíněným půdorysem míní, Lidovým novinám neprozradil. Naznačil jen, že předseda Strany zelených Martin Bursík mu chtěl uvolnit ruce k jinému jednání a z trojkoaličního projektu chtěl prý vycouvat.

Naproti tomu Hospodářské noviny soudí, že Topolánek dnes Klausovi předloží základní obrysy dohody s Jiřím Paroubkem o tom, za jakých podmínek nechá ČSSD vládnout samotnou ODS. Podle deníku je kompromisem mezi požadavky obou stran menšinová vláda ODS, ve které by zasedali i nestraníci přijatelní pro obě strany. Ty by nominovala sociální demokracie.

ČSSD má ale podle Hospodářských novin ještě jednu podmínku. Chce po ODS, aby se zbavila obou menších politických stran. "Hlavní problém v jednáních je, že my chceme vládu tolerovanou čtyřmi stranami a ČSSD pouze dvěma," říká Vlastimil Tlustý. I představitelé menších stran už počítají s tím, že v příští vládě nemusí usednout, tvrdí Hospodářské noviny. "Trojkoalice je hodnota, která přetrvá, i kdyby bylo vládní uspořádání jakékoli," prohlašuje šéf zelených Martin Bursík.

Mirek Topolánek si musí do vlády hledat nového ministra financí, uvádějí na jiném místě Hospodářské noviny. Vlastimil Tlustý, který se v opozičních lavicích na tuto funkci dlouhé roky připravoval, ji teď odmítá. Připravenou vládu trojkoalice, v níž byl Tlustý do čela Ministerstva financí navržen, sociální demokraté nepodpoří. A jakákoli jiná možnost, kterou nabízejí - menšinový kabinet ODS či "vláda odborníků" - nebude mít v programu reformy, na kterých Tlustý pracoval, především rovnou daň. Ve vládě bez reforem prý ale Tlustý být nechce.

"Rovná daň není posvátná kráva," říká v dnešním Právu Martin Říman z ODS, který by měl být ve vládě trojkoalice ministrem průmyslu. Rovná daň podle Římana říká, že daně mají být jednodušší, mají být pokud možno nízké a spravedlivé. "Pokud bude sociální demokracie trvat na tom, že nechce, aby se to nazývalo rovná daň, protože je to ikona ODS, ale jinak souhlasí s myšlenkou spravedlivých a nízkých daní, tak je tu obrovský prostor pro jednání," připouští Říman.

Cestovní kanceláře neříkají zákazníkům celou pravdu o cenách zájezdů, zjistila Mladá fronta Dnes. Do letištních poplatků, které turisté platí zvlášť, zahrnují totiž i povinné pojištění nebo odvoz z letiště do hotelu. Poplatky se tak výrazně liší u pravidelných a charterových letů, ale i u jednotlivých cestovních kanceláří.

Například u letu na Kypr, zjistila Mladá fronta Dnes, zaplatí cestující se společností Smart Wings na taxách zhruba tisíc korun. Kdo ale poletí na tentýž ostrov s cestovní kanceláří Fischer, zaplatí na letištních a bezpečnostních taxách 2590 korun a další téměř tisícovku za palivový příplatek.

Tyto rozdíly cestovní kanceláře těžko vysvětlují. Podle listu není ani jasné, zda mají cestující nárok na vrácení peněz za nesprávně účtované poplatky nebo ne. S takovým problémem se ještě nikdo na Českou obchodní inspekci neobrátil. Kontrolní úřad by přitom mohl takovéto jednání posoudit jako porušení zákona o ochraně spotřebitele, dodává Mladá fronta Dnes.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme