Dívce se při tělocviku zastavilo srdce, pohotový učitel jí zachránil život

Je to přesně rok od chvíle, na kterou nikdy nezapomenou žáci a učitelé základní školy Dvorského v Ostravě. Tehdy naprosto nečekaně zkolabovala během hodiny tělocviku žákyně 9. třídy, které se náhle zastavilo srdce. Boj o život uprostřed tělocvičny dopadl pro dnes 15letou Lenku Bubákovou dobře. Dnes se všichni setkali na ostravské záchrance a vzpomínali na dramatické chvíle.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Setkání na záchranné službě | Foto: ÚSZS MSK

„Na tělocviku jsme hráli baseball a když jsem doběhla, kousíček jsem ušla a pak už najednou tma a nic. Jen takové útržky, když přijeli záchranáři,“ vypráví Lenka.

Když operátorka zvedla telefon, vypadalo to na jeden z mnoha případů náhlých nevolností nebo mdlob. Ještě než lékaři dorazili do tělocvičny, bylo ovšem jasné, že tento problém je mnohem vážnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh zachráněné dívky shrnuje redaktor Martin Knitl

„Když jsme přišli, pan učitel slečnu masíroval. Ale když přestal, slečna opět upadala do úplného bezvědomí,“ vzpomíná vedoucí posádky sanitky Radim Koukal. Laickou masáž srdce vystřídal moderní defibrilátor, stačil jediný výboj a Lenka byla „zpátky“.

Tělocvikář Dušan Hrdlička to má stále před očima. Šikovná holka, která miluje sport, se najednou kácí k zemi. „Omdlela, měl jsem podezření na epileptický záchvat. Zmodrala, přestala dýchat a já jsem věděl, že je něco v nepořádku. Okamžitě jsem začal resuscitovat,“ vypráví tělocvikář, který dívce zachránil život.

„Nebýt jeho několikaminutové adekvátní srdeční masáže, tak slečna nedopadla tak dobře, jak dopadla,“ říká záchranář.

Setkání na záchranné službě | Foto: ÚSZS MSK

Lenka dnes nosí v těle malý defibrilátor, který ji hlídá. Zjistilo se totiž, že má velmi dobře skrytou srdeční vadu, která ji nijak neomezuje, ovšem čas od času vážně zahrozí. „Nejsou žádná velká omezení, jenom v tělocviku na nějaké velké výkony. Ale jinak nepozoruji žádné změny,“ říká Lenka.

Tělocvikář Dušan Hrdlička se přesto necítí být hrdinou: „V tu chvíli jsem byl jediný, který mohl pomoct. Vnímám to jako povinnost a největší odměnou je to, že je zachráněný mladý lidský život.“

„Panu učiteli jsem hrozně vděčná, vlastně všem, že mi pomohli a že mě zachránili. Podle mě to není samozřejmost,“ míní zachráněná dívka.

Pokud člověku selže srdce, klesá šance na záchranu života každou minutou o 10 procent. Pokud by Lenčino srdce nedostalo rychlou masáž, byla by její procenta naděje už v záporných číslech. Podle ostravských lékařů je tento příběh ze školní tělocvičny jednoznačnou odpovědí všem, kteří o významu první pomoci pochybují.

Martin Knitl, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme