Dnešní Rádio Praha začalo vysílat přesně před 75 lety

Před 75 lety, 31. srpna 1936 v 10 hodin dopoledne začalo na krátkých vlnách vysílat dnešní Rádio Praha, vysílání do zahraničí. Události v Československu zprostředkovávalo v němčině, francouzštině, angličtině a příležitostně rusínsky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technické zázemí pro živé vysílání volební diskuze v Divadle 29 | Foto: Tomáš Adamec

„Rádio Praha dnes funguje v 6 jazycích. Je to docela slušný a moderní sdělovací prostředek,“ řekl ředitel Rádia Praha Miroslav Krupička. Rádio vysílá česky, slovensky, ale také anglicky, německy, francouzsky, španělsky a rusky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Rádia Praha Miroslav Krupička ve Světě o deváté.

Od 30. let minulého století se tak země, které mají pochopit Česko, příliš nezměnily. „Tehdy byly hlavní cílové oblasti Spojené státy, kde bylo hodně krajanů. Potom to byla celá Evropa. Ve 30. letech to bylo zaměřeno především na okolní státy,“ upřesnil Krupička.

Dnes se rádio zaměřuje víc globálně. „Nejvíc posluchačů máme pořád v anglosaském světě a potom v Německu. Němci se o nás, navzdory všem nesrovnalostem v historii, zajímají. Jezdí sem, investují,“ podotkl ředitel Rádia Praha.

Jednou ze skupin posluchačů, jsou ti, kteří mají český původ hluboko v minulosti. „Ti se zajímají, jak funguje země jejich předků, často sem jezdí, zajímají je věci, jako jsou ubytovací služby, turistika,“ přiblížil Krupička. Další skupinu tvoří přímo turisté nebo lidé s ekonomickými zájmy v Česku.

Rádio Praha lze dnes poslouchat už jen prostřednictvím internetu. „Měsíčně máme asi milion návštěv. Do ledna jsme vysílali na krátkých vlnách, ale z finančních důvodů už v tom nepokračujeme,“ dodal Krupička.

Patricie Polanská, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme