Do Česka se přihnaly silné bouřky, řada míst v republice hlásí bleskové záplavy

Varování meteorologů před silnými bouřkami se vyplnilo. Na Chomutovsku, Lounsku a několika místech Děčínska hlásí bleskové záplavy. Voda, která se valila hlavně z polí, tam zaplavuje sklepy a garáže. Od severní hranice Čech přes Šluknovský výběžek se zase přehnalo krupobití.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bouřka. Ilustrační foto | Zdroj: ČTK

Bouřky zasáhly i jih Plzeňského kraje a Chebsko. Hodně pršelo také v oblasti Ašska a Chebska. Hasiči u Mariánských Lázní, u Vřesové nebo v Karlových Varech. Na některých místech museli kvůli spadaným stromům zasahovat hasiči. V Nýřanech kvůli vodě evakuovali deset lidí.

V Němčicích na Prachaticku napršelo za hodinu skoro 40 milimetrů vody a objevily se i kroupy o průměru až 2 centimetry.

Velmi intenzivní bouřky se odpoledne přihnaly na Mělnicko a Mladoboleslavsko. Srážkové úhrny tu mohou dosahovat až 50 milimetrů. Další silné bouřky jsou na Litoměřicku a Žatecku a stále také v jižních Čechách. Objevily se už i na Šumpersku.

Kvůli bouřkám můžou hladiny hlavně menších řek kolísat nebo stoupat. Půda v povodněmi zasažených oblastech je totiž hodně nasycená, vzestupy proto mohou být velmi rychlé. Foukat má také silný vítr na podmáčených místech proto hrozí vyvracení stromů a sesuvy půdy.

Kvůli podmáčené půdě hrozí sesuvy, nejvíc v údolí Labe

Číst článek

Stoupnout mají toky v povodí Berounky, Otavy, horní Vltavy a jejích přítocích. Tam meteorologové předpokládají překročení druhých i třetích stupňů povodňové aktivity. Zvýšit se mají také hladiny řek na horách na severu Čech i Moravy, v povodí Lužické Nisy na Smědé a Mandavě, Bělé a Opavě. Tam mají řeky překročit první stupeň povodňové aktivit.

Přijít má vytrvalý déšť

Po bouřkách má přijít vytrvalý déšť. Největší riziko hrozí podle meteorologů mezi půlnocí a zítřejší šestou hodinou ranní. Mohlo by napršet 20 až 40 milimetrů srážek, lokálně ale až 100 milimetrů. Hladiny řek mohou v případě intenzivních srážek překročit i třetí stupně povodňové aktivity.

Pro většinu Čech platí výstraha do pondělních 4 hodin ráno, pro Jihočeský a Královéhradecký kraj do pondělních 15:00 a pro celou Moravu a Pardubický kraj až do úterních 6:00.

Vzestupy hladin řek budou rychlé a budou se týkat hlavně menších toků. Rozsáhlé plošné zvýšení hladin řek jako při povodních v minulých dnech je podle expertů málo pravděpodobné. Spíš půjde o takzvané lokální bleskové povodně.

Riziko povodní trvá. Na Kladensku vytopila prudká bouře několik domů

Číst článek

První bouřky přišly už včera a v noci na dnešek. Rozvodnily například Zákolanský potok na Kladensku. Voda se rozlila na silnici a do zahrad i sklepů. V obci Běloky zatopila několik domů.

Na silný déšť se připravily nádrže na Vltavě. Orlík má prostor pro zadržení srážek prázdný, Lipno už téměř také, a navíc je vypuštěná i část Slap.

Igor Maňour, Alžběta Havlová, Michaela van Erne, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme