Petice, ale i říkanky nebo leporela. Aktivisté se snaží přesvědčit senátory k podpoře zákazu drezury zvířat

Aktivisté chtějí přesvědčit senátory k podpoře zákazu drezury volně žijících zvířat v cirkusech peticemi, ale i pomocí dětských říkanek ve formě leporel. V pondělí je členům horní komory předali. Informovala o tom Anna Bernátková z organizace Svoboda zvířat. Zákazem se budou v rámci novely o ochraně zvířat zabývat tento týden senátní výbory, příští týden pak horní komora jako celek.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zkrocené říkanky zábavnou, avšak i mrazivou formou ukazují život divokých druhů zvířat v cirkusech,“ uvedla Bernátková. Říkanky jsou doplňkem petice za zákaz chovu a využívání divokých zvířat v cirkusech, kterou podepsalo 27 336 lidí, a výzvy Pro cirkusy bez divokých zvířat, kterou elektronicky podpořilo 11 648 lidí.

Budou cirkusy bez zvířat? Po staletí jsou součástí tradice, říká principál cirkusu Humberto

Číst článek

Zákaz drezury volně žijících zvířat v cirkusech a podobných zařízeních do vládní novely prosadila Poslanecká sněmovna. Vztahovat se má na zvířata narozená od roku 2022. V případě primátů či delfínů by se zákaz vztahoval i na zvířata narozená v roce 2004 a mladší. Vládní novela původně počítala jen se zákazem rozmnožování některých šelem a lidoopů v zájmových chovech a jejich venčení na veřejnosti.

Novela vzbudila pozornost zejména kvůli zákazu klecového chovu nosnic od roku 2027. Zastánci zákazu argumentují tím, že nosnice v klecích mají nevyhovující podmínky a jsou týrané. Odpůrci zase poukazovali na to, že zákaz poškodí české chovatele vůči ostatním v Evropské unii a umožní dovoz levných vajec do České republiky z Polska a Pobaltí. Podle obhájců ale lidé už sami dávají přednost vejcím od nosnic v halách nebo z volných chovů a obchodní řetězce se tomu přizpůsobují.

Nová pravidla mají také zpřísnit pokuty za týrání zvířat nebo zakázat prodej nebo předání psa či kočky novému chovateli na veřejném prostranství, například na parkovišti. Norma má také stanovit odškodnění majitelů zakázaných kožešinových farem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme