Budou cirkusy bez zvířat? Po staletí jsou součástí tradice, říká principál cirkusu Humberto

Cirkusy se bouří proti ministerstvu zemědělství. To jim chce totiž zakázat drezuru zvířat. Podle ředitele cirkusu Humberto Hynka Navrátila by to znamenalo konec klasických cirkusů. „Zvířata jsou součástí cirkusové tradice po staletí,“ vysvětluje ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Praha (Aktualizováno: 18:57 25. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zemědělství navrhuje úplný zákaz vystupování a drezury zvířat během cirkusových vystoupení. Návrh vychází z novely zákona o ochraně zvířat proti týrání, která již prošla meziresortním připomínkovým řízením.

Cirkusáci na návrh ministerstva reagovali ostře. Například majitel Národního cirkusu Original Berousek Jiří Berousek pohrozil, že pokud zákon projde, „přijedou se všemi lvy a tygry na Václavák nebo na ministerstvo zemědělství a všechny je tam vypustí“. 

Na druhé straně stojí kritici chovu volně žijících zvířat v cirkusech, kteří začátkem října na ministerstvo zemědělství donesli petici s 14tisíci podpisy. 

Hynek Navrátil připomíná, že cirkusy jsou v každém kraji kontrolovány veterinární správou, nedošlo také k žádnému porušení zákona.

„Pan Toman, ale spíše pan Vrabec z ministerstva připravili novelu, o které nic nevědí, a poslouchají bandu aktivistů, kteří jim předložili nepravdivá fakta,“ zdůrazňuje s tím, že chtějí, aby jeden z členů cirkusu byl přítomen v expertní skupině.

Za zákazem drezury zvířat podle něj stojí politický nátlak – v loňském roce se řešily liščí farmy, nyní jsou na řadě cirkusáci.

„Žádné důkazy o týrání nejsou, jsme otevřeni veřejnosti a na očích. Vůbec nechápu, jak vznikla tahle věc, že se týrají zvířata v cirkusech,“ zdůrazňuje.

Aktivistům také několikrát nabízel, aby se přišli podívat do cirkusu na zázemí zvířat, trénink, aby s nimi strávili čas a pak si udělali nějaký výsledek nebo obraz. „Vždycky jsem byl odmítnut, potom už jsem to ani nezkoušel,“ uzavírá.

Marie Bastlová, prh, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme