Enel opouští pole uchazečů o českou elektroenergetiku

Italský energetický koncern Enel už nemá zájem o českou společnost ČEZ a šest regionálních distribučních firem. Informovaly o tom agentury ANSA a Reuters s odvoláním na zdroje z Enelu. Italové se z tendru stáhli kvůli přemrštěným podmínkám, stanoveným vládou pro prodej české elektroenergetiky. O České energetické závody tak mají zájem už jen tři uchazeči.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrické vedení

Mluvčí ministerstva průmyslu Anna Stárková odmítla rozhodnutí italské firmy blíž komentovat. "To, že Enel neprojevuje zájem o ČEZ, je naprosto jejich rozhodnutí," uvedla pouze.

Vláda požadovala za 68 procent akcií ČEZ a majoritních podílů v šesti regionálních distribučních firmách minimálně 200 miliard korun a od původních podmínek zatím ustoupit nehodlá. Kabinet na počátku ledna zrušil dvoukolové výběrové řízení na privatizaci ČEZ, protože ani jeden ze zájemců vládní podmínky nesplnil.

Podle mluvčí má prodej ČEZ stále ještě otevřený konec. Do konce února má ministr průmyslu Grégr s ministrem financí Rusnokem vládě předložit návrh, jak dál postupovat s privatizací ČEZ, zda úplně zapomenout na privatizaci do nových voleb a přenechat jí nové vládě, nebo jestli navrhnout jiné řešení, například oslovení několika zájemců či přímý prodej. "Nic z toho není vyloučeno, ale nic z toho nemůžu potvrdit, protože materiál není hotový a vše bude jisté až po 28. únoru," dodala Stárková.

Italská společnost Enel byla jednou z firem, které i po zrušení výběrového řízení znovu projevily o koupi ČEZ zájem. Ve hře nadále zůstávají francouzská EDF, německý E.ON a španělská Iberdola, která se v prvním kole tendru spojila do konsorcia právě s Enelem.

Šéfredaktor internetových stránek Eura Jan Ferenc v souvislosti s rozhodnutím Enelu říká - tahle vláda ČEZ rozhodně neprodá. Nepovedené výběrové řízení mělo podle něj jedno velké pozitivum, že jasně odkrylo zájmy investorů. "Všichni mají zájem o distribuci a o konečné zákazníky a je evidentní, že podmínky, které položila vláda, nejsou pro zájemce akceptovatelné. Z toho řízení vyplývá jasně, že se nepodaří prodat elektroenergetiku jako celek," řekl Radiožurnálu Ferenc.

Naděžda Hávová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme