Zájem zahraničních studentů o české školy roste. Loni jich u nás v programu Erasmus studovalo 10 tisíc

Česká republika je stále atraktivnější pro zahraniční vysokoškoláky. Přes program Erasmus k nám přijelo minulý školní rok přes 10 tisíc studentů, což je skoro o čtvrtinu víc než před pěti lety. Nejčastěji se Česko stává cílem pro studenty ze Španělska, Francie nebo Slovenska.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vysoká škola ekonomická, student, školství, výuka (ilustrační foto)

Do České republiky minulý školní rok v rámci programu Erasmus přijelo přes 10 tisíc studentů. | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Praha je krásné město. Moje sestra tady už dřív studovala a byla okouzlená. A není to od Polska zase tak daleko. A Češi jsou docela podobní Polákům. Teď jsem tady opravdu nadšená.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž o zahraničních studentech přijíždějících do Česka.

Vysvětluje Valerie, proč si pro pobyt v rámci Erasmu zvolila Českou republiku. Na Univerzitě Karlově studuje na Fakultě sociálních věd společenské vědy. V Praze je zatím dva měsíce, do Česka přijela z polské Varšavy. Líbí se jí ve škole, nadšená je ale právě taky z města.

„Praha je magická, opravdu nádherná. Je to tady úplně jiné než ve Varšavě, trochu víc starobylé. Mám to tu moc ráda,“ dodává studentka.

Bezpečno, levno

Stejně jako Valerie přijelo do České republiky minulý školní rok v rámci programu Erasmus přes 10 tisíc studentů, potvrzuje Lucie Durcová z Domu zahraniční spolupráce, který má program na starosti.

V devadesátkách Řekové, nyní Američané a Slováci. Kdo k nám jezdil studovat od roku 1953?

Číst článek

„Zájem zahraničních studentů o program Erasmus v Česku narůstá, když to srovnáme se začátkem programu Erasmus+, což byl rok 2014-2015, tak k nám přijelo přes osm tisíc studentů,“ za vyšší zájem studentů podle Lucie Durcové může třeba atraktivní poloha ve středu Evropy.

„Také i to, že jsme bráni v rámci celého světa za jednu z nejbezpečnějších zemí. Zároveň se velmi výrazně rozšířila nabídka předmětů vyučovaných v cizích jazycích. Nejenom v angličtině ale i jiných světových jazycích. Z těch praktických věcí jsme určitě pro zahraniční studenty levnou destinací, mohou si tady dovolit strávit příjemný semestr nebo akademický rok,“ dodává Durcová. 

Karlova, Masarykova

Vůbec nejvíc studentů přijíždí na pražskou Univerzitu Karlovu, loni to byly skoro dva tisíce vysokoškoláků. Hned na druhém místě je brněnská Masarykova univerzita. Že studentů Erasmu na škole v posledních letech přibylo, potvrzuje ředitel Centra zahraničních studií Jan Pavlík.

Mezi českými studenty vzrostl zájem o program Erasmus, meziročně až o deset procent

Číst článek

„Zájem zcela určitě roste, pozvolna ale pravidelně. Za posledních 10 let zájem vzrostl trojnásobně, za poslední tři roky o nějakých 200-250 studentů. Snažíme se jim samozřejmě jít naproti, máme síť studentských ambasadorů, což jsou studenti, kteří u nás již studovali a po návratu na své mateřské univerzity nás propagují,“ vysvětluje Pavlík.

Studenti ale nejezdí jen do dvou největších českých měst, zájem roste i o ta menší, dodává Lucie Durcová.

„Když jsme se dívali na Top 10 měst, kam zahraniční studenti jezdí, na první místě je tedy Praha, z té desítky je tam hned pět škol, na které míří. Ale hned na druhém místě je Brno, tam míří na tři nejoblíbenější vysoké školy, potom do Ostravy a Olomouce,“ uzavírá Durcová.

Naopak z Česka vyjelo přes program Erasmus do zahraničí v loňském akademickém roce přes sedm tisíc vysokoškoláků.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme