Gross kvůli agentům StB podá trestní oznámení

Ministr Stanislav Gross tvrdí, že někdejší komunističtí agenti pracovali pod vedením vnitra ještě před rokem 1998. Podle něj se tak dělo zcela vědomě a v rozporu s tehdejšími oficiálními pokyny. Gross to řekl v rámci vzrušené poslanecké debaty o odtajnění svazků bývalé Státní bezpečnosti. Zároveň oznámil, že v této věci podá trestní oznámení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross | Foto: Úřad vlády ČR

" V nedávné minulosti se nalezli doklady, které potvrzují, že ještě v roce 1997 někteří agenti komunistické rozvědky byli vyjímáni z lustračního zákona a dostávali čisté lustrační osvědčení. Krylo to vedení resortu a vedení služeb před rokem 1998", řekl ve sněmovně ministr vnitra.

Reagoval tak na poznámku jednoho z pravicových poslanců, že pro sociálnědemokratickou vládu snad již nepracují žádní komunističtí agenti. Po ostré výměně názorů mezi pravicovými a levicovými zákonodárci sněmovna přijala senátní návrh zákona o odtajnění svazků StB a KSČ k dalšímu projednání. Podle stávající úpravy mohou lidé nahlížet jen do svých svazků nebo do svazků se svými osobními údaji. Další archiválie přístupné nejsou.

Vladimír Hrubý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme