Hladiny řek po celé republice stoupají

Předpovědi o velké vodě se vyplnily. Kvůli teplému počasí a tajícímu sněhu stoupají hladiny řek po celé republice. Nejvyšší povodňový stupeň - ohrožení - vyhlásili vodohospodáři do večerních hodin na 11 místech. Meteorologové ale varují, že pršet bude i celou noc, což může hladiny toků ještě zvýšit. Větší škody voda zatím nenapáchala, nejčastěji šlo o zatopené sklepy a silnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jarní záplavy

jarní záplavy | Foto: Luboš Pavlíček

Noční pohotovost čeká záchranáře na Vysočině, kde hladiny všech řek od čtvrtka rychle stoupají. V Třebíči dokonce kvůli rozvodněné řece Jihlavě evakuovali hasiči obyvatele městské části Poušov. Stupně ohrožení dosáhla také hladina říčky Balinky u Velkého Meziříčí na Žďársku. Voda podle starosty Františka Bradáče ohrožuje část města, zejména areál společnosti Alpa a přilehlé domy. Lidé proto rozmisťují na ohrožených místech pytle s pískem, hasiči zatím čerpali vodu ze dvou sklepů.

Nejvíc voda na Vysočině potrápila obyvatele Unčína u řeky Svratky. Ačkoliv pracovníci povodí preventivně už týden rozbíjejí led na řece, ledové kry se opět nahromadily a voda z řeky zatopila několik sklepů.

Situace se zhoršuje na některých tocích v Libereckém kraji. Třetího stupně povodňové aktivity dosáhla Lužická Nisa v Hrádku nad Nisou a Smědá v obci Višňová. Hasiči jsou tam v pohotovosti už od večera. "Tady dost silně prší, což se nepředpokládalo, a bude se to zvedat do hor, takže nějaké povodni - doufám, že malé - se nevyhneme," řekla Českému rozhlasu starostka Višňové Marie Matušková.

Stoupá většina řek - nejvyšší povodňový stupeň vyhlásili vodohospodáři do pátečních večerních hodin na 11 místech, hlavně na menších tocích. Stav ohrožení platí třeba na Novohradce na Chrudimsku. Během dne se ale hladina ustálila. "Pokud nebude pršet, tak si myslím, že už by to mělo jít dolů, čekáme, jak se bude vyvíjet počasí," říká starosta Luže na Chrudimsku Tomáš Soukup.

Třetí stupně povodňové aktivity vyhlásili vodohospodáři také na Romži a na Třebůvce na Olomoucku. Větší škody tam ale rozvodněné řeky nezpůsobily. "Třebůvka zaplavila nivu, pole, louky a je zaplavena i silnice z Vranové Lhoty do Vranové," upřesňuje Antonín Kurfürst z Povodí Moravy. Problémy mají obce na Olomoucku spíš s vodou, která teče do domů z polí a zaplavuje sklepy.

Voda z tajícího sněhu nadělala těžkou hlavu i lidem ve Zlínském kraji. Největší škody likvidovali hasiči v Mařaticích v Uherském Hradišti. Kvůli ucpané vpusti do potoka voda zaplavila hlavní tah ze Zlína do Uherského Hradiště a vyplavila vilovou čtvrť.

Stavu ohrožení dosáhla také Dyje - a to v Janově na Znojemsku a na Dačicku v jižních Čechách. Vodohospodáři ale mají situaci pod kontrolou. Podle jihočeského hejtmana Jana Zahradníka není důvod k panice. "Hasiči jsou připraveni pomáhat případným zaplaveným občanům, členové povodňové komise zůstávají v pohotovosti."

Voda stoupá i v Praze, zvláštní protipovodňová opatření ale hlavní město neplánuje. Momentálně je Vltava v Praze na 1. stupni povodňové aktivity - říká dispečer Povodí Vltavy Tomáš Kendík. "Probíhají práce tady ve Vltavě na zastavení plavby na Vltavské vodní cestě a po tomto zastavení dojde opět ke zvýšení průtoku." Hladinu řeky sleduje i městská policie. Od pátečního rána odtahuje z náplavek na obou březích zaparkovaná auta.

Meteorologové hlásí, že hladiny řek budou stoupat do sobotního večera. Pak se ale ochladí a sníh by měl přestat tolik tát. Voda potom může odtéct a řeky budou připravené na další nápor.

Viktorie Hošková, Marika Táborská, Milan Brunclík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme