HN: Topolánek se bude radit v regionech o dalším postupu

Předseda ODS Mirek Topolánek se bude o dalším postupu v povolebních vyjednáváních radit i v regionech, informují Hospodářské noviny. Mnozí ministři dosluhující vlády už mají skoro zabalené kufry - podle Mladé fronty Dnes ale stále neví, kdy vlastně odejdou. Právo píše o tom, že na severovýchodní Moravě se zabydlují další Korejci. Lidové noviny upozorňují na to, že úvěry podraží kvůli inflaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Další jednání lídrů všech pěti parlamentních stran o řešení povolební situace nemají smysl, říká v dnešních Hospodářských novinách předseda občanských demokratů Mirek Topolánek. Grémium ODS dnes bude informovat o stavu vyjednávání a o tom, že podobné jednání všech stran už zřejmě svolávat nebude.

Šéf občanských demokratů si v rozhovoru pro zmíněný deník postěžoval, že předseda ČSSD Jiří Paroubek urážlivě nechodí na společné tiskové konference a dělá si své vlastní. I když mu občanští demokraté ustoupili ve formátu jednání. Topolánek se teď podle svých slov bude radit s hejtmany, s předsedy regionů a oblastí a bude je nutit k tomu, aby dali silný mandát pro vyjednávání. A jestli se situace bude komplikovat, je ochoten svolat i kongres.

Šéf občanských demokratů - jak dále vyplývá z jeho rozhovoru pro Hospodářské noviny - je přesvědčen, že jeho strana ustoupila, kam mohla. Všechny návrhy, které předkládala, jsou podle Topolánka maximem možného. Důležité je teď to, jak se zachovají komunisté. Zcela evidentně to bez jejich účasti na zvolení orgánů sněmovny nepůjde, dodává. Paroubek podle Topolánka chce, aby vznikla menšinová vláda ODS, kterou by měl možnost vydírat. Já to nechci připustit, zdůrazňuje lídr vítězné strany. Právě o tom je podle něj celá ta tahanice o předsedu Poslanecké sněmovny.

Pět ministrů dosluhující vlády, kteří v police končí, mohli už možná nastoupit do nové práce. Místo toho čekají na jediné: až podá Paroubkův kabinet konečně demisi, popisuje situaci Mladá fronta Dnes. Je to období od ničeho k ničemu, říká v deníku například ministryně školství Petra Buzková. Svoje věci má už dokončené a nové projekty už stejně nemůže rozjet. Navíc jí připadá hloupé brát si dovolenou, protože neví dne ani hodiny, kdy bude muset předat úřad svému nástupci.

Protahující se jednání o nové vládě Buzkové podle Mladé fronty Dnes komplikují i nástup do nového zaměstnání. Od září má pracovat v advokátní kanceláři, ale nájem a další výlohy spojené s novým zaměstnáním začíná platit už od poloviny srpna. Mně by se už velmi hodilo skončit, přiznává Buzková. Čím dřív, tím lépe. Řeším teď jen běžný provoz ministerstva, na který mě úředníci vlastně moc nepotřebují, postěžovala si žena, která z vrcholové politiky odchází po šestnácti letech a podle vlastních slov má v kanceláři už dávno zabaleno.

Na Frýdecko-Místecko míří další korejská firma. Podle dnešního Práva jde o firmu Hanil E-Hwa Company, která chce v Chlebovicích vyrábět z textilu a plastů interiérové vybavení automobilů. List připomíná, že firma přichází do Česka v souvislosti s připravovanou investicí korejské automobilky Hyundai, která chce v deset kilometrů vzdálených Nošovicích postavit svůj evropský závod.

Korejci mají zájem o celý zbytek chlebovické zóny, tedy o šest a půl hektaru. V nové továrně má vzniknout na 300 pracovních míst. Firma už působí na Slovensku: sídlí v Dubnici nad Váhom a patří k hlavním dodavatelům automobilky Kia Motors v Tepličce nad Váhom nedaleko Žiliny, dodává Právo.

Inflace zahýbá s úvěry, předvídají Lidové noviny. Svým čtenářům radí, aby neotáleli, pokud mají v úmyslu si půjčit na bydlení. Inflace 2,8 procenta je totiž nad předpokladem centrální banky a ta by tudíž mohla zvýšit úrokové sazby a tím i zdražit peníze.

Lidé v Česku jsou osmdesátí nejspokojenější na světě, čteme v Mladé frontě Dnes. Stejně spokojeně jako my se kupříkladu cítí Filipínci či obyvatelé Uzbekistánu. Jen o příčku níž jsou Kubánci, vyplývá to z šetření britské nadace The Economics Foundation. V žádné jiné postkomunistické zemi - s výjimkou Slovinska - na tom nejsou tak dobře jako Češi, všímá si deník. Kam se ale hrabeme na první Dány, Švýcary a Rakušany.

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme