Hodnota ukradených děl Emila Filly z Peruce je 50 až 80 milionů

Kriminalisté od rána šetří krádež obrazů na zámku v Peruci na Lounsku. Zmizet mělo několik děl kubistického malíře Emila Filly. Podle mluvčí lounské policie šlo o 4 nebo 5 obrazů. Ukradená díla podle informací Českého rozhlasu nebyla pojištěna.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek Peruc

Zámek Peruc | Foto: Ladislav Bába

Z galerie na zámku v severočeské Peruci někdo ukradl několik obrazů Emila Filly. Policie dostala hlášení o krádeži dnes nad ránem.

Emil Filla, který zemřel v roce 1953, je jedním z nejznámějších českých malířů a výtvarníků. Obrazy tohoto předního představitele českého kubismu patří k nejvyhledávanějším a také nejdražším.

Přehrát

00:00 / 00:00

O krádeži mluvili v Ozvěnách dne reportér Jan Beneš a Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art and Antiques

Emil Filla se narodil 4. dubna 1882 v Chropyni u Kroměříže. Inspiraci nacházel v Paříži. Setkal se tam s Pablem Picassem, Markem Chagallem či Guillaumem Apollinairem. Během první světové války pracoval pro československý odboj. Na samém počátku druhé světové války, byl zatčen a internován do koncentračního tábora Buchenwald. Jeho moderní projev byl po roce 1948 pro tehdejší režim nepřijatelný. Zemřel 7. října 1953.

Vedení lounské galerie už ví, kolik obrazů zmizelo. I nadále ale v tomto směru platí přísné informační embargo. Škoda činí 50 až 80 milionů korun. Expozice nebyla pojištěná a brána do areálu zámku se nezamykala. Zůstávala i přes noc otevřená, což mohlo zlodějům usnadnit práci.
Krádeží bylo na zámku za posledních 30 let několik. K té poslední došlo na počátku 90. let, avšak tehdy policie chytila pachatele hned při činu.

Emil Filla na archivním snímku | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

ČTĚTE TAKÉ: Zloději ukradli v Peruci obrazy Emila Filly za desítky milionů

Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art and Antiques v Ozvěnách dne považoval odhad škody na 50 – 80 milionů za přehnaný. „Obecně jsou tyto krádeže výjimečné. Vždy se stávají mediální senzací. Díla jsou neprodejná, může si je koupit zas jen kriminálník, běžný sběratel se jim vyhne.“

„Nevím, jaká díla byla na zámku, ale u Filly je velký rozdíl cen u jeho děl z různých údobí. Emil Filla působil v Peruci po 2. světové válce a díla z tohoto období nejsou mezi sběrateli tak vyhledávána a ceněná. Drobná zátiší z této doby se prodávají kolem milionu a půl, dvou milionů,“ připomněl Skřivánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dílo Emila Filly získává časem an ceně, konstovala ve Světě o jedné poradkyně pro sběratele umění Nikol Šťávová

„Čili na to, aby se celková částka mohla vyšplhat na 50 – 80 milionů, muselo by těch obrazů být desítky. Nebo by tam mesela být raná díla z vrcholné Fillovy kubistické éry z let 1911 – 1917.“

Poradkyně pro sběratele umění Nikol Šťávová ve Světě o jedné poznamenala, že podobné krádeže jsou na zakázku od soukromých sběratelů. „Bohužel je to tak. Je to realita na celém světě.“

„Existují mezinárodní seznamy odcizených děl.“ Každá galerie by pak měla zjišťovat, zda umělecký předmět není právě na seznamu odcizených předmětů.

„Ceny děl Emila Fily se konstantně zvyšuje. Hodnota jeho tvorby stoupá,“ připomněla Šťávová. Odhad škody by byl jednodušší, pokud by odcizené předměty pojištěné.

Milan Kopp, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme