‚Můžou poskytovat stejně láskyplnou výchovu.‘ Šéfové stran se na uzákonění sňatků gayů a leseb neshodnou

Pět pro, čtyři proti a jeden neví. Tak vypadá postoj předsedů stran k případnému uzákonění homosexuálních sňatků. Manželství pro všechny podporuje například lídr koalice Pirátů a Starostů Ivan Bartoš. „Smyslem sňatku je naplnit lásku dvou lidí,“ míní. Proti je naopak šéf hnutí SPD Tomio Okamura, který by zachoval registrované partnerství. Přečtěte si další odpovědi v anketě serveru iROZHLAS.cz.

Tento článek je více než rok starý.

ANKETA Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod hrdosti homosexuálů Prague Pride (archivní foto)

Pochod hrdosti homosexuálů Prague Pride (archivní foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Registrované partnerství je v Česku uzákoněno od roku 2006. Od té doby se řeší další krok – stejnopohlavní manželství. Naposledy se o něm poslanci pohádali letos v dubnu.

Návrh novely

Manželé stejného pohlaví by měli podle novely občanského zákoníku stejná práva a povinnosti jako manželé opačného pohlaví. Jde například o vznik společného jmění, nárok na vdovský a vdovecký důchod, o práva a povinnosti k dětem, které vychovávají, a o přístup k náhradní rodinné péči. Nynější registrovaní partneři by měli možnost uzavřít manželství bez toho, že by partnerství museli rušit, nebo v partnerství setrvat podle příslušného, byť rušeného zákona.

„Nikdy bych nechtěl být adoptován stejnopohlavním párem, to bych raději skočil z okna,“ křičel například šéf hnutí SPD Tomio Okamura. Nakonec ale poslanci poslali sňatky homosexuálů do druhého čtení.

O dalším osudu tak rozhodne nová podoba Poslanecké sněmovny, která vzejde z říjnových voleb. Server iROZHLAS.cz se proto zeptal předsedů deseti stran, které mají podle průzkumů největší šanci vstoupit do dolní komory, zda budou podporovat homosexuální manželství se všemi právy a povinnostmi manželů. A podle odpovědí zatím není možné odhadnout, jak to dopadne.

Pět předsedů pro

Lídři dvou stran současné vládní koalice – Jan Hamáček (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO) – rovná práva podporují. Premiér Babiš ale podle svých slov vnímá i názor, že by se neměly stejnopohlavní sňatky jmenovat manželství.

Uzákonění sňatků homosexuálů prošlo v prvním čtení. Schválení předcházela ostrá debata poslanců

Číst článek

„Důležité je ale zlepšit současný stav, a nikoliv zůstat v zákopové válce. To je podle mě cesta,“ uvedl pro iROZHLAS.cz Babiš.

Jasná podpora pak zaznívá od Víta Rakušana (STAN) a Ivana Bartoše (Piráti) z koalice Pirátů a Starostů. „Smyslem sňatku je naplnit lásku dvou lidí a vytvořit zákonné předpoklady k tomu, aby mohli vychovávat děti, pokud chtějí. Stejnopohlavní páry mohou poskytnout stejně láskyplnou a kvalitní výchovu jako páry heterosexuální vlastním i adoptovaným dětem,“ myslí si předseda Pirátů Bartoš.

Podobně se na změnu pravidel dívá i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Další dva předsedové stran z koalice Spolu mají ale jiný názor.

Čtyři proti. A Šlachta

Šéf lidovců Marián Jurečka by jen rozšířil registrované partnerství. „Jsem připraven k debatě a legislativní úpravě, která by rozšířila parametry současného registrovaného partnerství,“ odpověděl.

Právě Jurečkův páteční rozhovor pro Deník N způsobil, že téma stejnopohlavních sňatků začalo znovu rezonovat. „Já si neumím představit, že by KDU-ČSL byla ve vládě a vládní koaliční většina něco takového prohlasovala. V ten okamžik by vládní koalice skončila,“ řekl v podcastu Studio N. Pak ze svého postoje ustoupil a dodal, že případní poslanci Spolu budou mít v této otázce „volné hlasování“. 

Proti homosexuálům vůbec nic nemám. Klasickou rodinu ale tvoří žena a muž, myslí si Okamura

Číst článek

Proti uzákonění stejnopohlavních manželství je i komunista Vojtěch Filip a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. „Z platné právní definice manželství v České republice vyplývá, že manželství je svazkem muže a ženy,“ připomíná Okamura.

Nejistý je zatím postoj hnutí Přísaha. Jeho šéf Robert Šlachta uvedl, že k věci budou mít poslanci volné hlasování. „Já osobně bych si počkal na konkrétní znění návrhu zákona,“ řekl k tomu.

Současně se sňatky homosexuálů bude sněmovna řešit další návrh, který s nimi přímo souvisí. Do druhého čtení totiž poslanci v dubnu poslali i zvýšení ochrany manželství výhradně jako svazku muže a ženy ústavním zakotvením.

Celé odpovědi si přečtěte v anketě:

Andrej Babiš

předseda hnutí ANO

Andrej Babiš

„Jednoznačně podporuji narovnání práv pro stejnopohlavní páry, jako je společné jmění manželů, příjmení a podobně. Zároveň vnímán silný protitlak, kterému rozumím, že by se tento vztah neměl jmenovat manželství. Důležité je ale zlepšit současný stav, a nikoliv zůstat v zákopové válce. To je podle mě cesta…“

Ivan Bartoš

předseda České pirátské strany 

Ivan Bartoš

„Smyslem sňatku je naplnit lásku dvou lidí a vytvořit zákonné předpoklady k tomu, aby mohli vychovávat děti, pokud chtějí. Stejnopohlavní páry mohou poskytnout stejně láskyplnou a kvalitní výchovu jako páry heterosexuální vlastním i adoptovaným dětem. V tomto volebním období jsme aktivně podporovali zákon, který toto měl umožnit.“

Petr Fiala

předseda Občanské demokratické strany

Petr Fiala

Neposuzuji nikoho podle toho, s kým žije, je to každého věc. Ale to, že manželství je záležitost muže a ženy a že tradiční rodina je pro společnost důležitá, je mé hluboké přesvědčení.

Vojtěch Filip

předseda Komunistické strany Čech a Moravy 

Vojtěch Filip

„Nemám nic proti registrovanému partnerství a nevím, proč by se mělo jmenovat u stejnopohlavních párů manželství. To je podle mne nelogické, stejná práva mít mohou, ale společné dítě nezplodí.“

Jan Hamáček

předseda České strany sociálně demokratické 

Jan Hamáček

„Jsem pro. Nevidím důvod to nějak obsáhle zdůvodňovat.“

Marián Jurečka

předseda KDU-ČSL 

poslanec Jurečka

„Jsem připraven k debatě a legislativní úpravě, která by rozšířila parametry současného registrovaného partnerství.“

Tomio Okamura

předseda hnutí SPD

Tomio Okamura

„Nemáme nic proti registrovanému partnerství pro stejnopohlavní páry. Sexuální orientace je soukromou věcí každého občana a je svobodnou záležitostí každého občana, co dělá v soukromí v ložnici – a SPD do toho nebude lidem mluvit. Z platné právní definice manželství v České republice vyplývá, že manželství je svazkem muže a ženy, a etymologicky se slova manžel, manželka, manželství, vyvinuly s přesmykem ze staročeského malžen, malženka, které mají svůj původ v praslovanském malъžena, což byl duálový tvar znamenající ‚muž a žena‘. Na závěr dodávám, že členy SPD jsou i homosexuálové a nemají s postojem SPD zásadní problém.“

Markéta Pekarová Adamová

předsedkyně TOP 09 

poslankyně Pekarová Adamová

„Tuto otázku vnímám jako narovnání práv stejnopohlavních párů, ochranu jejich svazků a registrované partnerství je pro mě nedostatečné.“

Vít Rakušan

předseda hnutí STAN 

Vít Rakušan

„Důvod je jednoduchý: myslím si, že by i stejnopohlavní páry měly mít stejná práva.“

Robert Šlachta 

předseda hnutí Přísaha

Robert Šlachta, předseda hnutí Přísaha

„Hnutí Přísaha by mělo v této otázce volné hlasování a každý poslanec by se rozhodoval podle svého přesvědčení. Já osobně bych si počkal na konkrétní znění návrhu zákona.“

Martin Štorkán, Šimon Vítek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme