Hradní stráž si pořídila 18 odstřelovacích pušek za sedm milionů korun. Použít je ale nesmí

Hradní stráž si v době všeobecného šetření nakoupila 18 speciálních odstřelovacích pušek Sniper za téměř 7 milionů korun. Zjistil to internetový deník Insider. Odborníci nákup označují za sporný – především proto, že tyto pušky smějí v době míru využívat k ochraně hlavy státu jen policisté. Mnohem více by je podle nich potřebovala armáda, která na ně však nemá peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenta Havla doprovodila i Hradní stráž | Foto: Filip Jandourek

„Jen policejní odstřelovači ze zákona mohou zneškodnit nebo paralyzovat člověka, který ohrožuje hlavu státu. O tom řeč ani diskuse není. Určité pochyby ale vyvolává, proč jsou pušky pro vojenskou složku, pro prezidentovy vojáky, kteří tyto odstřelovací pušky v míru prostě proti protivníkovi nebo nepřátelským cílům nesmějí,“ říká redaktor deníků Insider a Aktuálně.cz Jan Gazdík, který na nákup upozornil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nákupu pušek Sniper pro Hradní stráž mluvil redaktor Insider a Aktuálně.cz Jan Gazdík a ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Pavel Bulant

Bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý ironicky poznamenal, že nákupu pušek rozumí, protože prezident Zeman svými neuvážlivými výroky provokuje extrémisty, zejména muslimské. Gazdík připomněl nedávný Zemanův výpad proti německé novinářce, k níž pronesl slova „Alláh akbar“. Tuto výzvu přitom muslimové používají mimo jiné i při útocích.

Deník Insider uvádí, že zakázka pochází z března letošního roku. V zadávací dokumentaci se při zdůvodnění nákupu dokonce píše o „naléhavých, časově omezených a nepředvídatelných skutečnostech“.

Hradní stráž není jen na ozdobu

„Někteří mají Hradní stráž pouze za jednotku, která dobře vypadá v exkluzivních uniformách. Chtěl bych zdůraznit, že Hradní stráž je především součást ozbrojených sil a má poměrně ambiciózní úkol – ochranu a ostrahu objektů určených pro vrchního velitele ozbrojených sil,“ upozorňuje ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Pavel Bulant.

Odstřelovací pušky CZ 750 SNIPER IK vyrábí Česká zbrojovka Uherský Brod. Mají účinný dostřel 800 metrů, optický zaměřovač, noční vidění, laserový dálkoměr a mobilní meteostanici.

Jakákoli výzbroj, která jim pomůže tyto úkoly splnit, je podle něj vítaná. Nové pušky Sniper nahradí ve výzbroji Hradní stráže letité, byť osvědčené, pušky Dragunov.

„Pokud bychom si položili tuto filozofickou otázku a začali zpochybňovat jakoukoli akvizici, proč že se vlastně pořizuje, pak bychom mohli si klást otázku, na co vůbec máme armádu. Armáda, jak je známo, se připravuje v době míru na ozbrojený konflikt. Platí to taky u Hradní stráže,“ tvrdí ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování.

Vladimír Kroc, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme