I přes zákaz se někde stále ještě prodávají syntetické drogy

Radiožurnál zjistil, že v jedné prodejně v centru Liberce stále prodávají syntetické drogy, přestože jejich prodej Česká obchodní inspekce zakázala. Nabízejí je v prodejnách sítě Amsterdam-shop na Ostravsku, v Olomouci a také v Liberci. Poslanci už schválili novelu, která na tři desítky druhů těchto drog zakazuje, v dubnu se bude novelou zabývat Senát.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky | Foto: Fotobanka stock.xchng

Nově jejich prodej zakázala Česká obchodní inspekce v Liberci. Důvody vyjmenovává inspektorka Marcela Kohoutková.

„Nabízejí tam sběratelské potřeby, ale nevíte, co si koupíte, protože z názvu výrobku vůbec nevyplývá, o co se jedná. Nazvané je to třeba Koko Mix a je to v kilových kapslích, prášku nebo to vypadá jako bylinky. Je tam jen upozornění, že je to pro lidi od 18 let a že to není určeno pro lidskou spotřebu.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Ivana Bernáthová se vypravila do libereckého 'Amsterdam-shopu'

To je jeden důvod zákazu prodeje balíčků s drogami označovanými samotnými prodejci za sběratelské předměty. Pak je tu ještě jeden. „Nejste upozorněni, jak máte výrobek používat a jaké nebezpečí z toho vyplývá. Takže prodejce dostal zákaz prodeje do doby odstranění nedostatku. Až to odstraní, tak to mohou prodávat,“ tvrdí kontrolorka.

Prodejnu lze najít lehce. Upozorňuje na ni chodící maskot. „Nosí to tady takový plyšák a rozdává letáčky,“ říká jeden z kolemjdoucích.

Obchod je pár kroků od radnice, uvnitř mladý prodavač a vitríny s vodními dýmkami a hlavně s výtvarně zajímavě vyvedenými psaníčky.

„Nemluvím česky,“ namítá prodavač. Je to Polák, který ale anglicky umí velice dobře. Vysvětluje, že v psaníčku jsou rostlinné esence.

Prodejci hrozí vysoká pokuta

Na otázku, zda se mohou kouřit, odpověděl, že mohou, ale že on vlastně přesně neví, protože to není určeno pro lidskou spotřebu. Reportérku Ivanu Bernáthovou nakonec vyzval, aby to vyzkoušela a pak mu pověděla, jaké to bylo.

Jaké látky v psaníčku jsou, nikde uvedeno není. Pokud do obchodu Česká obchodní inspekce přijde na kontrolu znovu, uloží prodejci zřejmě pokutu.

Jak vysoká mu hrozí, upřesňuje inspektorka Marcela Kohoutková. „Jestli by byly všechny výrobky v prodeji zpátky bez jakéhokoliv označení, sankce by se pohybovala kolem 50 tisíc korun.“

Podle nejnovějších zjištění kriminalistů se syntetické drogy nevyrábějí v Polsku, ale v Českém Těšíně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Janem Hlaváčem, vedoucím centra primární prevence o.p.s. Renarkon

Vedoucí centra primární prevence o.p.s. Renarkon Jan Hlaváč však vysvětluje, že termín 'syntetické drogy‘ je příliš široké označení. „Jsou to náhražky drog stávajících. Ať už rostlinných – tedy marihuany – nebo přímo syntetických, jako je pervitin. Jedná se o drogy s podobným účinkem.“

Dodává, že po diskuzi s lidmi, kteří tyto látky vyzkoušeli, zjistil, že některé z nich mají silnější účinky než „originály“.

„Víme, že se snaží nahradit některou ze stávajících látek, ale nevíme, jaké další látky tam ještě jsou. To je absolutně neprobádané. Na trhu nejsou zase až takovou dobu, takže nemůžeme mluvit ani o zkušenosti se závislostí. Nevíme, jaká je rizikovost. Problém je to o to větší,“ přiznává Jan Hlaváč.

Osobně si ale vedoucí centra prevence Renarkonu nemyslí, že desetitisícové pokuty zaberou. Na webech, které patří Amsterdam-shopu, nebo na těch, kde prodávají drogu mefedron, se prý často píše, že stránka brzy přestane fungovat kvůli novele zákona.

Podle Jana Hlaváče to jasně ukazuje, že se nyní obchody snaží prodat svého zboží co nejvíc.

Ivana Bernáthová, Veronika Sedláčková, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme