Izraelský premiér přijíždí do Česka, policie je v pohotovosti

Do České republiky dnes poprvé v historii přicestuje izraelský premiér. Benjamin Netanjahu se během dvoudenní návštěvy setká s premiérem Petrem Nečasem a v pátek ho na Hradě přijme prezident Václav Klaus. Návštěvu budou samozřejmě provázet i bezpečnostní opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

Policejní ochranka se na pobyt izraelského premiéra v Praze důkladně připravuje. Zatím se ale neobjevily informace o tom, že by její členy posílili další policisté z okolních krajů, jak tomu bylo při loňské návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se Praha chystá na první návštěvu izraelského premiéra, zjišťoval reportér Jan Herget

Veronika Hodačová z policejního prezidia Radiožurnálu potvrdila, že nepůjde o tak velkou akci.

Benjamin "Bibi" Netanjahu je v čele izraelské koaliční vlády od března 2009, předtím stál v čele kabinetu v letech 1996-1999. Šéf Likudu je považován za "jestřába" izraelské politické scény. Byl proti stažení židovských osadníků z pásma Gazy a v roce 2009 podporoval izraelskou operaci v Gaze. V domácí politice je proti jednostrannému odchodu z okupovaného palestinského území, podporuje ale vznik palestinského státu.

„Opatření nebudou dosahovat takového rozsahu, jako tomu bylo při návštěvě prezidenta Spojených států nebo papeže v České republice. Určitě s nimi nebudou spojena taková omezení pro občany, nicméně občané se mohou zejména ve vztahu k dopravě setkat s dílčími omezeními, například v době průjezdu kolony,“ uvedla Hodačová.

S návštěvou Benjamina Netanjahua nicméně souvisí bezpečnostní opatření kvalifikovaná pro nejrizikovější situace. Izraelský premiér podle Hodačové totiž patří k 10 nejohroženějším osobám, kterým je takováto ochrana poskytována.

Přehrát

00:00 / 00:00

První náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider a Veronika Hodačová z Policejního prezidia ve Světě o deváté Rádia Česko

„My samozřejmě nemůžeme z bezpečnostních důvodů ta opatření blíže specifikovat. Dá se ale říct, že se ochrana v tomto konkrétním případě rozšíří o další podpůrné, nadstandardní činnosti, které nejsou běžné pro ochranu všech státních návštěv,“ řekla ve Světě o deváté.

Komplikace mohou nastat v prostoru Hradčanské, kde je sídlo izraelské ambasády. Ta je dlouhodobě jedním z nejstřeženějších míst v Praze. Další lokalitami, kde se dají čekat krátkodobá omezení v dopravě, jsou Klárov a nábřeží Edvarda Beneše. Na úřad vlády by měl izraelský premiér přijet v půl šesté odpoledne.

Malou prověrku, bohužel se špatným výsledkem pro ochranku, provedli ve středu ekologičtí aktivisté z Greenpeace, když pronikli do zahrady úřadu vlády. Dnes by měli být policisté ve větším střehu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O česko-izraelských vztazích mluvil 1. náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider v Ranním interview Radiožurnálu

S omezeními je třeba počítat i v pátek, kdy se Benjamin Netanjahu setká na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem.

V Česku by měl izraelský politik jednat mimo jiné o situaci v severní Africe a na Blízkém východě a mírovém procesu mezi Izraelem a Palestinou. Řešit by měl rovněž ekonomickou a vědeckou spolupráci.

Podle 1. náměstka ministra zahraničí Jiřího Schneidera skýtají česko-izraelské vztahy velké příležitosti.

„Byl bych rád, kdyby se přes mírový proces, bouřlivý vývoj na Blízkém východě, dostalo dost času na to, abychom mluvili o příležitostech spolupráce v oblasti ekonomiky, výzkumu a zejména jeho propojení.“

„Izrael je velmoc, pokud jde o propojení výzkumu a jeho aplikace do ekonomiky. A už tady jsou programy, které s Izraelem máme, a my bychom velmi stáli o to, aby se dál rozšířily. Takže je tu konkrétní, velmi zajímavá agenda, o které by premiéři měli mluvit,“ řekl před návštěvou Benjamina Netanjahua v Ranním interview Radiožurnálu 1. náměstek ministra zahraničí Jiří Schneider.

Jaromír Marek, Jan Herget, mta, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme