Práce protidrogové koordinátorky Vedralové plagiát není, rozhodla univerzita. Při citování ale chybovala

Diplomová práce vládní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové není podle Univerzity Palackého v Olomouci plagiát. Sdělila to mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková. Podle školy ale významně pochybila při citování zdrojů. Podobně rozhodla i Univerzita Karlova ohledně její bakalářské práce. Odebrání titulu jí nehrozilo, to je možné jen tři roky po obhájení práce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní protidrogová koordinátorka a ředitelka vládního odboru protidrogové politiky Jarmila Vedralová | Foto: Petr Horník/Právo | Zdroj: Profimedia

Diplomovou práci s názvem Analýza potřeby ochrany před škodami způsobenými tabákovými výrobky, alkoholem a návykovými látkami v České republice odevzdala Vedralová v roce 2005. „Doslovně převzatý text není v uvozovkách a následně pak chybí k němu odpovídající komentáře, nicméně zdroje, ze kterých bylo čerpáno, v práci uvedeny jsou,“ uvedla mluvčí.

Formulovaná doporučení a závěry podle posouzení olomoucké univerzity ukazují na samostatnou práci autorky pod vedením školitelky, navrhuje navíc budoucí možnosti úpravy legislativy. „Vzhledem k výše uvedenému další kroky v této věci činit nebudeme,“ dodala.

Protidrogová koordinátorka čelí podezření z opisování. Část její diplomky se shoduje s jinými texty

Číst článek

Univerzita Karlova došla k podobnému závěru po prověřování bakalářské práce Vedralové z roku 2001 na téma epidemiologie pohlavně přenosných nemocí. Vedralová v ní ale podle Univerzity Karlovy nesprávně převzala dlouhé pasáže a chybně neuváděla zdroje přímo v textu, nýbrž až na jeho konci. O titul by Vedralová nemohla přijít ani v případě plagiátu, jelikož zákon jeho odejmutí umožňuje do tří let od ukončení studia.

S podezřeními na opisování přišel pirátský poslanec Tomáš Vymazal letos v srpnu. Z jím zadané kontroly absolventských prací vyplynulo, že v bakalářské práci vládní koordinátorky je zkopírováno 31 procent textu a u diplomové až 36 procent.

Vedralová nastoupila do funkce vládní koordinátorky pro protidrogovou politiku poté, co místo z osobních důvodů po osmi letech opustil Jindřich Vobořil. Později se shodoval s Piráty v kritice, že Vedralová nemá pro funkci v čele odboru protidrogové politiky dostatečnou odbornost. Předtím působila na ministerstvu zdravotnictví.

Kvůli podezření z plagiátorství v diplomových pracích loni odstoupili z vlády ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD). V obou případech potvrdily komise na vysokých školách, že jejich práce vykazují prvky plagiátu. Podobně jako Vedralová i oni své práce na českých univerzitách odevzdali v době před rokem 2008, kdy se ještě plagiáty neodhalovaly pomocí speciálního softwaru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme