Je to politická hra, říká Klaus na žalobu z velezrady. Nečas se za senátory stydí

Prezident Václav Klaus odmítá své obvinění z velezrady. Podle něj je to politická hra. Prohlásil to na končící dvoudenní návštěvě Slovenska. Právě slovenský prezident shodou okolností čelí podobnému návrhu na obžalobu v parlamentu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus přednesl na Pražském hradě novoroční projev

Prezident Václav Klaus přednesl na Pražském hradě novoroční projev | Zdroj: ČTK

„Já myslím, že jsou to v obou případech politické hrátky, které s podstatou problému nebo ústavního systému jak na Slovensku, tak v České republice opravdu nemají nic společného.“

„Je to smutné, že někteří lidé z naší politické opozice používají výhružku Ústavního soudu k tomu, aby řešili svůj nesouhlas politického typu. Což je ovšem něco úplně, úplně jiného,“ řekl Václav Klaus.

Žalobu na prezidenta Václava Klause dnes převzal předseda senátu Milan Štěch. Svůj podpis k ní připojilo celkem 28 členů horní komory. Jako poslední se přidal místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Podle šéfa sociálních demokratů Bohuslava Sobotky vedení strany senátorům žádné doporučení nedávalo.

„Bylo na rozhodnutí jednotlivých senátorů, jestli tento návrh podpoří, či nikoli. Já osobně podání tohoto návrhu podporuji. Jsem přesvědčen o tom, že prezident republiky Václav Klaus v uplynulých letech velmi často balancoval na hraně ústavy,“ řekl Sobotka.

Senát se sejde v pondělí

Senátoři projednají obžalobu prezidenta republiky z velezrady v pondělí. Jak potvrdil Milan Štěch, sejdou se v 10 hodin na mimořádné schůzi. Senátní organizační výbor dnes zákonodárcům doporučil, aby žalobu na prezidenta Václava Klause k Ústavnímu soudu schválili.

Autoři žaloby viní prezidenta z velezrady, které se měl dopustit vyhlášením amnestie. Poškození v některých zastavených kauzách totiž ztratí nárok na odškodnění. Příslušnou petici podepsalo na 73 tisíc lidí.

Nečas se za senátory stydí

Prezidenta se dnes zastal jeho nástupce ve funkci Miloš Zeman, který termín velezrada označil za velmi nadnesený. Současně uvítal, že se k žalobě na Klause nepřidala část senátorů ČSSD.

Návrh senátorů ostře kritizoval i premiér a předseda ODS Petr Nečas. Řekl, že v politice ještě nezažil takovou lidskou a politickou ubohost a za senátory se prý stydí.

„Já jsem v politice více než dvacet let a za tu dobu si nevzpomínám, že bych se potkal s tak nízkou politickou a lidskou ubohostí, jako je krok těchto 28 senátorů. Stydím se za ně. Hanba jim.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O žalobě na prezidenta Klause diskutovali senátor zvolený za ČSSD František Bublan, místopředseda Poslanecké sněmovny a ODS, Jiří Pospíšil a děkan právnické fakulty UK Aleš Gerloch.

Jedním z těch, kteří návrh podepsali, je i senátor zvolený za ČSSD František Bublan. Zdůraznil, že nejde jen o amnestii. Jednání Václava Klause podle něj dlouhodobě poškozuje naší republiku a naší politickou kulturu.

„My vycházíme z toho, že se Václav Klaus dopustil jednání, které směřuje proti demokratickému řádu naší republiky. Nesouhlas s mezinárodní smlouvou o paktu stability, pozdní ratifikace dodatkového protokolu k evropské sociální chartě. Choval se trochu jako monarcha a nerespektoval rozhodnutí parlamentu nebo nejvyššího správního soudu,“ uvedl Bublan.

Místopředseda Poslanecké sněmovny a ODS Jiří Pospíšil s tím nesouhlasí. Velezrada je podle něj mimořádným protiprávním krokem prezidenta proti svrchovanosti a nezávislosti země.

Ústava definuje velezradu jako jednání prezidenta republiky směřující proti svrchovanosti a celistvosti republiky, jakož i proti jejímu demokratickému řádu. Trestem může být ztráta prezidentského úřadu a způsobilosti jej znovu nabýt.

„Byla by to situace, kdy by prezident domlouval s nějakou cizí zemí, že dojde k anexi České republiky. Pokud je to jednání proti demokratickému právnímu řádu, pak se má na mysli to, že by prezident svévolně rozpustil parlament, připravoval vojenský puč, svrhl vládu.“

S amnestií Pospíšil také nesouhlasí, byla ale učiněna v rámci ústavného práva prezidenta. Vadí mu, že krok senátorů poškodí to pověst České republiky v zahraničí.

„Pokud se v zahraničí bude psát, že je český prezident podezřelý z velezrady, tak si budou myslet, že se zde děje něco podobného, jako v afrických státech,“ řekl Pospíšil.

Podle experta žaloba neuspěje

Podle odborníka na ústavní právo, děkana právnické fakulty Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha žaloba u Ústavního soudu pravděpodobně neuspěje. Jeden z důvodů je procesní.

„Teprve od 8. března letošního roku bude možné stíhat prezidenta republiky, kterému už vypršel mandát. Tudíž se podle mě nevztahuje na současného prezidenta.“

Gerloch také připomněl, že zákon vyžaduje nejen tvrzení, ale i důkazy. „Je třeba dokázat úmysl a že skutečně došlo k porušení demokratického řádu a to není úplně jednoduché,“ soudí odborník na ústavní právo Aleš Gerloch.

Igor Maňour, Vojtěch Berger, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Jakub Šídlo, Nikola Bojčev, Veronika Sedláčková, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme