Kandidát na prezidenta Švejnar je podle ODS ve střetu zájmů

Místopředseda ODS Petr Nečas označil kandidaturu ekonoma Jana Švejnara na post prezidenta republiky za konflikt zájmů, jaký v Česku ještě nebyl. Řekl to v České televizi. Švejnar je totiž od roku 2003 předsedou dozorčí rady Československé obchodní banky, s níž Česká republika vede arbitrážní spory o téměř 30 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Švejnar | Zdroj: ČTK

"To je prezidentský kandidát Československé obchodní banky. Jaký bude další krok - vládu nahradí představenstvo? Prezident republiky má přístup ke všem dokumentům vlády, které se například týkají arbitrážních sporů. Chci připomenout, že prezident republiky bezvýhradně a jednoznačně - jenom on - jmenuje členy bankovní rady. To jsou tak dramatické konflikty zájmů, že já nemůžu věřit, že někdo toto může myslet vážně," řekl Petr Nečas v České televizi.

Předsedkyně poslaneckého klubu Strany zelených Kateřina Jacques v tom ale zásadní problém nevidí. Pokud by Švejnar z dozorčí rady ČSOB odstoupil, bylo by podle ní vše v pořádku. "Myslím si, že by to byl srozumitelný a jasný krok, a je pochopitelně na Janu Švejnarovi, aby tuto situaci vysvětlil a aby objasnil, jakým způsobem by dál postupoval. Ale já si myslím, že to tak zásadní argument proti jeho kandidatuře není," uvedla Jacques.

Sociální demokraté, kteří vyjádřili případné Švejnarově kandidatuře podmíněnou podporu, spatřují za tvrzením Petra Nečase jen nejistotu ODS a nemožnost obvinit Jana Švejnara z čehokoli jiného. Myslí si to i šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

"Pokud ODS nemá jiný argument, a zjevně nemá, protože by zaútočili na osobu Jana Švejnara, na jeho erudici a podobně, a pan Nečas vytváří umělé konstrukce o jakémsi střetu zájmů, který má souviset se členstvím Jana Švejnara jako renomovaného ekonoma v dozorčí radě nějaké privátní bankovní společnosti, tak to bohužel z našeho pohledu je pouze úsměvné," prohlásil Hašek.

Marika Táborská, Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme