Katapult poslal Stranu zelených před soud. Kvůli údajnému zneužití sloganu

Předvolební kampaň Strany zelených bude mít dnes dohru před městským soudem. Textař skupiny Katapult Ladislav Vostárek žaluje stranu i jejího někdejšího předsedu Martina Bursíka za to, že bez jeho vědomí použili v kampani slogan: "Co děti? Mají si kde hrát?".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozhovor k poslednímu turné Katapultu nám v pondělí 27.10.2008 poskytl Olda Říha. | Foto: ČRo Plzeň

Tyto dvě věty se přitom shodují s textem písně "Až" skupiny Katapult. Vostárek požaduje po Zelených omluvu a jako zadostiučinění půl milionu korun.

Podle odborníka na autorské právo, advokáta Filipa Wintra, se bude muset soud zabývat otázkou, nakolik jde o slogan obecný a zlidovělý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Advokát Filip Wintr mluví o autorském právu

„Ke každému použití například tedy konkrétní písně je zapotřebí souhlasu těch, kdo tu píseň složili, případně nazpívali nebo nahráli. Tam o tom není pochyb, platí to bez výjimky vždycky,“ dodává advokát Filip Wintr.

Problematické je podle Wintra právě použití sloganu jako nepřímé připomenutí cizího díla. V takovém případě autorský zákon souhlas tvůrců nevyžaduje.

Martin Drtina, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme