Klaus a Gašparovič se vzájemně vyznamenali za rozvoj česko-slovenských vztahů

Nejvyšší státní vyznamenání si předali prezidenti České republiky a Slovenska Václav Klaus a Ivan Gašparovič. Sešli se kvůli tomu symbolicky v brněnské vile Tugendhat. Klaus slovenskému prezidentovi udělil Řád bílého lva a Gašparovič svému protějšku Řád bílého dvojkříže.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Klaus ve vile Tugendhat předal slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi Řád bílého lva I. třídy pro hlavy státu (vpravo). Gašparovič vyznamenal Klause nejvyšším slovenským státním vyznamenáním - Řádem bílého dvojkříže I. třídy (vlevo) | Zdroj: ČTK

Slovenský prezident svému protějšku dnes v brněnské vile Tugendhat udělil Řád bílého dvojkříže I. třídy za mimořádné zásluhy o všestranný rozvoj vzájemných vztahů. Klaus měl podle Gašparoviče podíl na upevňování přátelství mezi oběma státy.

Podle odcházejícího českého prezidenta je to uznání dobrých a přátelských vztahů obou dnes už samostatných zemí. „Udělení slovenského nejvyššího státního vyznamenání si velmi vážím,“ uvedl Klaus. Vždy se prý snažil Slovenskou republiku podporovat a hájit. „Snažil jsem se, aby v tom svém samostatném dvacetiletém období fungovala co nejlépe,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předávání státních vyznamenání v brněnské vile Tugendhat přihlížel zpravodaj ČRo Vojtěch Berger

Ivan Gašparovič dostal z rukou Václava Klause Řád bílého lva s řádovým řetězem. Zasloužil se o trvalý a partnerský dialog obou zemí.

„Jsem plně přesvědčen, že si toto vyznamenání jako prezident Slovenské republiky a jako dlouholetý přítel naší země, se kterým jsme celá desetiletí těsně spolupracovali, určitě zasloužíte,“ řekl při předávání vyznamenání Ivanu Gašparovičovi český prezident Václav Klaus.

Vyznamenání Gašparovič chápe i jak ocenění klidného a mírového rozdělení obou národů: „Češi a Slováci prokázali, že jsou kulturními národy, že si důstojně váží svých sousedů a že dokázali v průběhu mnoha konzultací a debat přijmout rozhodnutí, které v té době bylo velmi choulostivé.“

Oba prezidenti si nejvyšší státní vyznamenání předali ve známé brněnské vile Tugendhat, kde Václav Klaus se slovenským premiérem Vladimírem Mečiarem kdysi dojednali rozdělení Československa v srpnu 1992.

Vojtěch Berger, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme