Klaus: Jsem přesvědčen, že důvodem žaloby Senátu nejsou moje přečiny

Prezident Václav Klaus je přesvědčen, že v ústavní žalobě Senátu na jeho osobu pro údajnou velezradu nejde o jeho skutečné přečiny, ale o očernění jeho osoby. Uvedl to dnes při představení své nové knihy Rok desátý, když komentoval včerejší rozhodnutí senátorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Klaus na tiskové konferenci na které uvedl knihu Rok desátý | Foto: Filip Jandourek

Horní komora parlamentu podání ústavní žaloby na prezidenta Václava Klause schválila 38 hlasy kvůli novoroční amnestii, otálením s podpisem smluv a jmenováním soudců Ústavního soudu. Dnes historicky první žalobu na prezidenta obdržel Ústavní soud.

Podle prezidenta Václava Klause je senátorské schválení návrhu žaloby odrazem toho, kam česká politika klesla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident Václav Klaus se vyjádřil k ústavní žalobě Senátu na jeho osobu pro údajnou velezradu. Klausova slova rozebral komentátor ČRo Radko Kubičko.

„Jsem smutný z toho, kam mohla naše politika klesnout, jak je možné, že se politický střet převádí do této roviny, kam politický střet a politická odlišnost názorů nepatří,“ uvedl prezident.

Žaloba na prezidenta Klause pro velezradu dorazila k Ústavnímu soudu

Číst článek

Včerejší rozhodnutí Senátu je podle něj vyvrcholením tohoto neblahého trendu. „Který u nás samozřejmě nevznikl včera, ale tady dostal poslední tečku,“ řekl.

Zdůraznil, že se nedopustí žádných silnějších výroků, i když je plně přesvědčen o tom, že v žalobě nejde o jeho skutečné činy nebo přečiny. „A dokonce mám podezření, a to je skoro to nesmutnější, že to ti senátoři dobře vědí,“ prohlásil prezident Václav Klaus.

Komentátor ČRo Radko Kubičko míní, že žaloba Senátu není politickým záměrem skupiny lidí očernit prezidenta, nicméně nějaký politický spor nebo politický útok podle něj nelze vyloučit.

Platnost hlasování o žalobě na prezidenta záleží na interpretaci, říkají právníci

Číst článek

„Organizátoři hovoří o symbolické hodnotě žaloby a ono to jistým způsobem symbolické je. Prezident udělal nějaké kontroverzní skutky, které mnozí označují za skutky proti duchu české ústavy. Takže je možná dobře, že to Ústavní soud posoudí, aby se příští prezident pohyboval v jistých mantinelech,“ řekl.

Za paradoxní označil, že za velezradu může prezident pouze pozbýt úřadu. „Prezident Klaus v době vynesení verdiktu už hlavou státu nebude. Asi se to mělo udělat dřív,“ dodal.

Slova Václava Klause, že se ‘nedopustí silnějších výroků‘, označil komentátor za opatrnost. „Prezident by se měl v tuto chvíli dopustit silných slov a měl by svoje kroky vysvětlit a dát jakýsi precedent příštímu prezidentovi, protože ústava není úplně jasná. Problémem Václava Klause vždycky bylo, že své kroky nevysvětloval a tvrdil, že na to má právo,“ konstatoval Kubičko.

Katka Brezovská, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme