Klaus se má vyjádřit ke slibu Grosse, že vláda požádá o důvěru
Do dalšího vývoje kolem vlády Stanislava Grosse má dnes zasáhnout prezident Václav Klaus. Od premiéra překvapivě dostal slib, že jeho tým v pozměněné sestavě znovu požádá o důvěru ve sněmovně. Nic by tedy nemělo bránit tomu, aby prezident přijal demisi lidoveckých ministrů a otevřel tím dveře personální obměně Grossova kabinetu.
Klaus v pátek řekl, že než přijme demisi tří lidoveckých ministrů a jmenuje jejich nástupce, chce od Grosse slib, že rekonstruovaná vláda o důvěru požádá. Včera se k němu připojil i místopředseda vlády pro ekonomiku Martin Jahn.
Gross to slíbil v neděli, takže přijetí demise tří lidoveckých ministrů a jejich nahrazení Janem Kohoutem, Pavlem Švagrem a Radko Martínkem by nic nemělo stát v cestě. Hrad ale zatím s odpovědí váhá. Ví se jen, že ještě dnes odpoledne má Václav Klaus oznámit, jak se rozhodl a co podnikne.
Jasněji by dnes mohlo být i v otázce, zda se další ministři rozhodnou opustit vládu. Odchod avizoval už v pátek šéf vládní Legislativní rady Jaroslav Bureš. Účast ve vládě si rozmýšlejí i ministři průmyslu Milan Urban, školství Petra Buzková a vnitra František Bublan.
Dnešek by mohl rozptýlit i nejasnosti kolem osudu návrhu unionistů, aby vláda jako celek podala demisi. Když to neudělá, mají zbývající unionističtí ministři Pavel Němec a Karel Kühnl následovat svého kolegu Vladimíra Mlynáře a rovněž podat demisi.
Je zřejmé, že obměněný Grossův kabinet bude ve sněmovně hledat hlasy pro získání důvěry velmi obtížně. Představitelé stran to již dnes téměř, nebo úplně odmítli, případně podmínili splněním určitých požadavků. Při hlasování bude asi opět klíčová role 41 opozičních komunistů.
Šéf komunistů Miroslav Grebeníček už reagoval slovy, že KSČM za určitých okolností rekonstruovanou vládu podpoří a že ho budou zajímat právě jména nových ministrů, stejně jako změny v programovém prohlášení dosavadního kabinetu.
Na otázku, zda by KSČM byla ochotna spojit toto hlasování například se zákonem o střetu zájmů, Grebeníček uvedl: "Budeme se tím zabývat, předpokládám, že to bude spojeno s návrhem zákona, ale nemohu předjímat rozhodnutí kolektivních orgánů."
Ústupek premiéra Grosse nic nezmění na aktuálním postoji lidovců. "My jsme aktivně hlasovali pro nedůvěru. Pokládáme za nejlepší řešení pokračování stávající koalice s jiným předsedou vlády. Vláda pana předsedy Grosse naší důvěru mít nebude," řekl Radiožurnálu předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.
K žádosti o vyslovení důvěry Grosse a vládu nic nezavazovalo, jde o politické rozhodnutí. Sněmovna vysloví vládě důvěru tehdy, když kabinet podpoří nadpoloviční většina hlasujících poslanců. Oslabený Grossův kabinet už ve sněmovně nadpoloviční většinu hlasů nemá. Záleží však vždy na tom, kolik poslanců se hlasování účastní.