Klaus v ČRo: Migranti míří do Evropy za lepším životem, není naší povinností jim to umožňovat

Migrace do Evropy podle bývalého prezidenta Václava Klause nic neřeší, podstatné je podle něj zabývat se problémy přímo v zemích, kde vznikají. Řekl to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu. Západní země také obvinil z toho, že migrační vlnu zavinily i svou liknavostí v boji proti Islámskému státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řecko nemělo být nikdy do eurozóny přijato, říká Václav Klaus

Řecko nemělo být nikdy do eurozóny přijato, říká Václav Klaus | Foto: Prokop Havel | Zdroj: Český rozhlas

„Není řešením lidstva, že se z každé země, kde se nedaří, bude utíkat někam jinam. Věci se musí řešit tam, kde vznikají,“ míní Václav Klaus.

„Liknavost, s jakou bojuje Západ s Islámským státem v Sýrii, je děsivá. Kdyby Západ chtěl zastavit to, co dělá za šílenosti IS, tak nebude ani jeden uprchlík,“ dodává bývalý prezident.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dvacet minut Radiožurnálu: Václav Klaus

Migranti, kteří do Evropy přijíždějí na člunech, podle něj často nejsou těmi nejpotřebnějšími ani nejchudšími lidmi, kteří potřebují pomoc.

„To je spousta mladých mužů, kteří prostě přijedou za lepším životem do Evropy a kteří si myslí, že tady lepší život dostanou. A já myslím, že není žádnou naší povinností, abychom jim toto umožňovali,“ říká Klaus.

Vláda rozhoduje o počtu uprchlíků, které Česko přijme. Zřejmě stovky

Číst článek

Euro je pro Řecko svěrací kazajka

Exprezident se také věnoval prohlubující se krizi v Řecku. Pokud Řekové dostanou další úvěr, způsobí to podle něj jen pokračování současných potíží.

„Půjčit Řecku se může, ale až po něčem. A to něco je vystoupení z eurozóny,“ říká. Čím více peněz se bude podle něj Řecku dávat, a naopak Řecko bude drženo v eurozóně za každou cenu, tím větší problém pro zemi.

Tsipras obvinil eurozónu z řecké krize. Pak ji Atény opět požádaly o pomoc

Číst článek

„Pomýlené jsou obě strany, řečtí politikové typu Tsiprase, i evropští politikové. Řecko nemělo být nikdy do eurozóny přijato, nikdy nemělo být lákáno, aby tam vstoupilo,“ tvrdí. Je přesvědčen o tom, že Řecko dostane další úvěr, což prý bude tragédií i pro samotné Řeky.

„Řecko je zavřeno ve svěrací kazajce, euro je pro ně svěrací kazajka. Místo, aby Řekové mohli kazajku svléci a nadechnout se, tak jim všichni říkají: Jen tam ještě zůstaňte, my vám kousíček pomůžeme,“ vysvětluje.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme