Vládní balíček je neopravitelný, říká Schillerová. Druhé kolo poslaneckých debat může trvat celý týden

Poslance čeká druhé kolo debat o vládním konsolidačním balíčku. Opatření mají pomoci zlepšit stav státního rozpočtu a přináší například některé daňové změny. Koalice chce předlohu zařadit hned na úvod řádné schůze Sněmovny, která začne odpoledne. Očekávají se dlouhé opoziční projevy a případně i obstrukce. Debata o konsolidačním balíčku by mohla podle informací Radiožurnálu z koaličního tábora zabrat i celý týden.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vládní poslanci v Poslanecké sněmovně

Poslance čeká další projednávání sporného konsolidačního balíčku (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Předlohu upravující šest desítek zákonů čeká v dolní komoře druhé čtení. V něm mohou zákonodárci podávat pozměňovací návrhy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bytová otázka je obrovský problém, budeme se snažit prosadit nulovou sazbu, říká Schillerová

Opozice avizuje velmi dlouhou schůzi. Může se vrátit ke zdržování sněmovního jednání už v blocích vyhrazených změnám programu řádné schůze. V minulosti vedl tento opoziční postup již několikrát k tomu, že Sněmovna neprojednala v den úterního zahájení schůze vůbec nic. Na noc by si ale poslanci mohli znovu udělat přestávky.

Vládní balíček je podle šéfky klubu hnutí ANO Aleny Schillerové neopravitelný. 

„S balíčkem nesouhlasíme principiálně. Je to daňový balíček, zvedá napříč společností všem daně o 83 miliard,“ řekla Radiožurnálu. „Jsme si ale vědomi, že pětikoalice má ve Sněmovně většinu, že nás bude svými 108 poslanci válcovat, tak jsme se snažili připravit zhruba 35 pozměňovacích návrhů, které upozorňují na ty největší problémy,“ doplnila ve vysílání Radiožurnálu.

Hnutí ANO podle ní nejvíce vadí, že kojenecká voda a pleny budou v 21procentní, tedy nejvyšší sazbě DPH. A dále také rušení školkovného nebo zvyšování daně z nemovitosti.

Zadlužení je obrovské, vadí nový rozpočet ekonomce. Má 10 tipů k nastartování růstu

Číst článek

Ministr financí Zbyněk Stanjura z ODS již dříve připustil, že by některé návrhy opozice mohly uspět.

„Politická debata v rámci vládní koalice je uzavřena. Ale platí, co jsem říkal. Až budou načteny všechny pozměňovací návrhy opozice, tak je důkladně posoudíme. Nemohu vyloučit, že bychom některé nemohli podpořit, mohli, pokud budou rozumné a budou zachovávat ten celkový objem snížení deficitu v roce 2024 zhruba o 97 miliard,“ uvedl ministr.

Některé pozměňovací návrhy jsou ve sněmovním systému už nyní.

„Druhé čtení je především o tom pobavit se a představit pozměňovací návrhy. A samozřejmě zkritizovat některé věci, které postrádají logiku,“ uvedl pro Radiožurnál poslanec SPD Jan Hrnčíř. To je podle opozice třeba vyšší zdanění kojenecké vody než potravin.

27 hodin jednání

V červencovém úvodním kole trvala debata o konsolidačním balíčku v podstatě tři jednací dny a zabrala poslancům více než 27 hodin čistého času.

„Myslím, že je naprosto realistické, že to bude podobný příběh jako při prvém čtení. Ale i při prvém čtení bylo namístě poslouchat, vysvětlovat a tady se nyní budeme bavit o konkrétních pozměňovacích návrzích. Na ně bude možné reagovat,“ uvedl poslanec ODS a zpravodaj předlohy Jiří Havránek.

Rozpočtový výbor podpořil konsolidační balíček. Vláda podle Stanjury s dalšími úpravami nepočítá

Číst článek

Projednávaná změna zákonů má v příštím roce zlepšit hospodaření státu téměř o 100 miliard korun.

Mimo jiné zvyšuje daň z příjmu právnických osob z 19 na 21 procent, slučuje na 12 procent nynější snížené sazby DPH deset a 15 procent a mění v sazbách rozložení některých položek.

Zavádí také odvod na nemocenské pojištění zaměstnanců, ruší některé daňové výjimky a zvyšuje daň z nemovitosti. Součástí je i úprava spotřebních daní, daně z hazardu nebo snížení státní podpory stavebního spoření.

Koalice se dohodla na jedné souhrnné úpravě původního vládního návrhu, kterou minulý týden podpořil rozpočtový výbor.

Její součástí je například zachování daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů s omezením do výše poloviny průměrné mzdy v předcházejícím období, zařazení novin do snížené sazby DPH a ponechání celého výnosu nemovitostní daně obcím výměnou za snížení jejích příjmů z výnosů sdílených daní.

Koalice chce také třeba upravit rozdělování peněz ze zdanění hazardu, zavést postupné zvyšování spotřební daně u elektronických cigaret a nikotinových sáčků, a naopak zrychlit růst daně z lihu.

Vojtěch Tomášek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme