Kopicová měla v Národním vzdělávacím fondu podle MfD nadstandardní plat

Ke kauze bývalé ministryně školství Miroslavy Kopicové se vrací Mladá fronta Dnes. Lidové noviny přinášejí výsledky průzkumu, podle kterého požaduje většina Čechů oddělené místnosti pro kuřáky. Podle ankety, kterou provedlo Právo, se ministerstva u nás během sedmi let rozrostla o 2000 úředníků. Hospodářské noviny informují o tom, že policejní prezídium přichystalo pro strážníky školení. Policisté se mají naučit, kdy mohou použít střelnou zbraň.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Bývalá ministryně školství Miroslava Kopicová si jako šéfka Národního vzdělávacího fondu účtovala nadstandardní plat. Napsala to Mladá fronta Dnes, podle které si Kopicová z veřejných peněz vydělala až 1100 Kč za hodinu. Měsíčně šlo o částku asi sto tisíc korun hrubého.

Peníze Kopicová brala v první polovině loňského roku za správu evropského programu Leonardo da Vinci. V něm se ročně na stipendia pro české studenty rozdělí více než 70 milionů korun. Bývalá ministryně se brání, že na mzdy nešly peníze z ministerstva, ale z Evropské unie.

Kopicová je podezřelá také ze střetu zájmů, připomíná deník. V době, kdy působila jako ministryně školství, vyplatil totiž její úřad více než dva miliony korun právě Národnímu vzdělávacímu fondu.

Většina Čechů chce oddělené místnosti pro kuřáky. To je výsledek průzkumu, který zveřejnily Lidové noviny. Pro zřízení zvláštních kuřáckých místností je i velká část samotných kuřáků. Většina Čechů si také myslí, že by stát měl proti kouření bojovat.

Poslanci tento týden budou projednávat návrh novely tzv. protikuřáckého zákona, pokračují LN. Novela by se měla týkat i restaurací, kaváren a barů. Pro kuřáky by se měly vyhradit zvláštní, řádně odvětrané prostory. Obce by mohly zakázat kouření v místech, kde se pohybují děti a mládež, doplňují Lidové noviny.

Česká ministerstva se za sedm let rozrostla o 2000 úředníků. Deník Právo oslovil patnáct resortů s otázkou na stav pracovníků v roce 2000 a 2007. Z odpovědí vyplynulo, že nejvíce zaměstnanců přibylo na ministerstvu zemědělství. Nárůst úředníci vysvětlují nejčastěji jako důsledek vlády ČSSD, byrokracie Evropské unie a sloučením s jinými institucemi, doplňuje list.

Ve zvláštní pozici je teď ministerstvo informatiky, které vláda ruší. Jeho pravomoci mají převzít tři resorty. Některá ministerstva si pro lepší přehled nechala zpracovat personální audity, píše Právo.

Policejní prezídium připravilo pro strážce zákona školení, které by jim mělo pomoci při rozhodování, kdy použít střelnou zbraň, informují Hospodářské noviny. V poslední době totiž přibylo případů, kdy policisté při zásahu stříleli.

Jak deníku řekl mluvčí policejního prezídia Pavel Hanták, policisté budou proškoleni, aby zbraň používali jako poslední možnost. Když totiž řidič na výzvu nezastaví, nedopustí se trestného činu. Je to stále jen přestupek.

Kandinského obraz za třicet miliónů skončil možná na smetišti, píše Právo. Zmizení cenného obrazu oznámil Rus, který dlouhodobě žije v Klatovech. Dílo zdědil po svém otci.

Malba byla zabalená do hadrů a ukrytá v kuchyni. Zatímco majitel byl kvůli propadlému vízu v záchytném táboře, jeho česká manželka dům prodala. Nový vlastník nechal objekt vyklidit a všechno odvézt na smetiště. Policie po díle pátrá. Pokud byl totiž obraz ukraden, není možné ho oficiálně nabídnout k prodeji.

Marián Vojtek, Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme