Počet nakažených od vypuknutí epidemie v Česku přesáhl milion. Rizikové skóre kleslo na 70

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku za celou epidemii přesáhl jeden milion. V úterý přibylo 9057 nakažených, zhruba o 130 méně než před týdnem. Hodnota protiepidemického systému se ve středu po předchozích dvou dnech vrátila ze 73 na 70 bodů. Důvodem je pokles zjednodušeného reprodukčního čísla pod 1. Mírně se zlepšily i další tři sledované parametry. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha (Aktualizováno: 23:49 3. 2. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antigenní testování

Od loňského března odhalily testy nákazu koronavirem u více než milionu Čechů (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podíl zaznamenaných případů nákazy na počtu provedených testů byl ale zhruba stejný jako předchozí úterý, a to 29,1 procenta. Množství hospitalizovaných v úterý oproti předešlému týdnu kleslo o zhruba čtyři stovky na 5811, z nichž asi 1000 je ve vážném stavu.

Od 1. března loňského roku, kdy se v Česku objevili první lidé pozitivně testovaní na koronavirus, už bylo potvrzeno 1 003 657 případů covidu-19. Úmrtí nakažených bylo zaznamenáno za celou dobu epidemie 16 683. Z nemoci se vyléčilo zhruba 894 000 lidí. Provedeno bylo dohromady přes 6,3 milionu testů na koronavirus. Z toho bylo téměř 4,7 milionu přesnějších PCR testů a zhruba 1,7 milionu rychlejších antigenních testů.

Reprodukční číslo udává, kolik lidí se v průměru nakazí od jednoho nemocného. V neděli a v pondělí bylo reprodukční číslo vyšší než jedna. Podle údajů za úterý, za kterých se středeční hodnota indexu počítá, kleslo na 0,99.

Zatímco díky poklesu reprodukčního čísla ubral index rizika tři body, zlepšení dalších sledovaných údajů se do něj už nijak nepromítlo. Oproti předchozím dnům přitom klesl jak počet nakažených v obecné populaci na 100 000 obyvatel za 14 dní, tak i mezi seniory. Příznivější je i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici. Stále jich je ale kolem 48 procent.

Bodová hodnota indexu už od poloviny ledna odpovídá čtvrtému stupni rizika, v platnosti jsou ale protiepidemická opatření pro pátý, tedy nejvyšší stupeň. Podle dřívějšího vyjádření ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ale už skóre systému PES není pro určování opatření relevantní. Prioritou je podle něj snižování počtu hospitalizovaných s covidem.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme