Opatření přestala fungovat, situace je špatná. Dodržujme je, vydržme to, požádal Blatný

Epidemická situace je podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) špatná. Opatření přijatá vládou přestala fungovat, ale jejich zpřísnění ministr neplánuje. Řekl to ve čtvrtek na tiskové konferenci. Během ní Blatný vyzval lidi, aby opatření dodržovali, protože jediný den jejich porušování může způsobit další měsíce omezení.

Praha (Aktualizováno: 13:49 4. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Epidemická situace se nelepší. V Česku je přítomná britská mutace viru, která je nebezpečnější a šíří se rychleji. Opatření přestala fungovat a situace je špatná. Mnoho z nás je na konci sil a mnozí přišli i o své blízké. I když si to nechceme přiznat, covid-19 mění i naší duševní kondici. Míra nevraživosti ve společnosti roste,“ řekl Blatný.

Ministr zdravotnictví upozornil na to, že lékaři se kvůli koronaviru už rok nemohou starat o jiné pacienty. Screening rakoviny prsu na jaře podle něj klesl o 30 procent a nyní může být situace ještě horší.

„Chci všechny poprosit: pojďme to vydržet. Každý týden jednám s dodavateli vakcíny. Děláme maximum. Přál bych si, abychom očkovali rychleji. A půjde to – v březnu dostaneme více vakcín, než jsme očekávali,“ oznámil Blatný.

Podle něj není možné epidemii porazit jinak než očkováním a dodržováním opatření. „Jejich obcházení není frajeřina ani důkaz, že je někdo mazaný. Je to důkaz bezohlednosti vůči ostatním. Nedodržování opatření je důvod, proč je musíme prodlužovat,“ popsal.

Ministr připustil, že řada věcí se nepovedla a že omluvou není to, že se nepovedla i ostatním státům světa. „Jako ministr nemám všechny nástroje, abych opatření vymáhal, ale jako lékař chci před důsledky varovat. Kolaps zdravotnictví by měl dopad na nás i ekonomiku. Každý den nedodržování nás může stát týdny jejich prodlužování,“ řekl.

Zopakoval také, že by lidé neměli cestovat po republice, měli by se setkávat s co nejméně lidmi a nosit respirátory: „Změňme svůj postoj a přístup. Ne kvůli mně, kvůli vládě nebo opozici. Ale kvůli rodinám a celé naší zemi. Bez další změny se budeme pohybovat mezi menšími a většími restrikcemi. Pojďme najít sílu pro další boj s covidem. Cena za prohru je příliš vysoká a zaplatíme ji všichni.“

Zpřísňování podle Blatného nebude fungovat, pokud nebude vůle opatření dodržovat. „Za mě je nejlepší, aby si lidé uvědomili, že je třeba je dodržovat. Spoléhám na to, že si to lidé uvědomí,“ řekl na závěr.

Index PES stoupl

V Česku přibylo během středy 9567 nakažených, což je o 1077 víc než před týdnem. Proti úterý je nárůst vyšší asi o 400. Epidemický index PES pro čtvrtek stoupl ze 70 na 71 bodů. Reprodukční číslo se po úterním poklesu ve středu vrátilo nad hodnotu jedna.

‚Já jsem to nechtěl.‘ Přednostně očkovaný byl i hejtman Vondrák a dva krajští šéfové policie

Číst článek

V posledních dnech se nákaza nejvíce šíří na Trutnovsku, Chebsku a Sokolovsku, kde za uplynulých sedm dní bylo zaznamenáno v přepočtu na 100 tisíc obyvatel přes 1000 případů covidu-19. Na Trutnovsku to bylo 1142 případů, na Chebsku 1127 a v okrese Sokolov 1081 nakažených na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný ve čtvrtek dopoledne navštívil chebskou nemocnici, která je kriticky přetížená. Přislíbil zajištění tří dalších lékařů na interní oddělení i posílení převozů pacientů do jiných nemocnic.

Řekl také, že převozy do sousedního Německa zatím nejsou nutné, šlo by podle něj jen o několik málo pacientů. Letecké převozy budou podle něj nově možné i v noci.

Anna Kottová, tzr, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme