Výjimka pro pendlery. Přísnější pravidla se nedotknou lidí ve zdravotnictví či sociálních službách

Na české občany, kteří dojíždějí za prací v sousedních zemích a pracují ve zdravotnictví, sociálních službách nebo v záchranných složkách, se od čtvrtka nebudou vztahovat přísnější pravidla pro takzvané pendlery. Na základě žádosti německé a rakouské vlády nebude pro tyto pracovníky platit nová povinnost pracovat v těchto zemích minimálně 21 dní, ani nebudou muset po návratu do dvoutýdenní karantény, informovalo ve středu ministerstvo vnitra.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté na hraničních přechodech v noci začali důkladně evidovat jízdy

Na české občany, kteří dojíždějí za prací v sousedních zemích a pracují ve zdravotnictví, sociálních službách nebo v záchranných složkách, se od čtvrtka nebudou vztahovat přísnější pravidla pro takzvané pendlery (ilustrační foto) | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Při překročení hranic budou tito pendleři potřebovat jen potvrzení výkonu přeshraničního zaměstnání v oboru zdravotnictví, sociálních služeb a integrovaného záchranného systému.

Vláda nás hodila přes palubu, znemožnili nám pracovat, říkají pendleři a bojí se o práci

Číst článek

„Ministr vnitra Jan Hamáček se na přání premiéra Andreje Babiše na základě žádosti německé a rakouské vlády rozhodl rozšířit výjimky pro přeshraniční pracovníky. Nově se nebude povinnost pracovat v Německu nebo Rakousku v minimálně 21denních intervalech a následné karantény vztahovat na pracovníky ve zdravotnictví, sociálních službách a integrovaném záchranném systému,“ uvedlo vnitro.

Tyto tři obory jsou podle ministerstva klíčové pro zvládání pandemie koronaviru, a proto je nezbytné neohrozit jejich fungování na obou stranách hranice. Čeští politici už dříve uvedli, že pendleři jsou kvůli možnému zavlečení nákazy rizikem, současně nechtěli způsobit problémy zdravotnickým a sociálním zařízením v německém a rakouském pohraničí, která v hojném počtu využívají české zaměstnance.

Pravidla jsou podle vnitra stejná i pro tyto pendlery jezdící pracovat do Česka. Základními složkami integrovaného záchranného systému jsou hasiči, zdravotníci a policie a analogické složky v sousedních zemích.

Jak jsou na tom pendleři? V Česku nosit roušky musí, v německém zaměstnání často ani nesmí

Číst článek

Od čtvrtka bude platit, že Češi dojíždějící za prací do Rakouska a Německa nemohou vyjet za hranice na méně než 21 dní a po návratu do Česka je čeká dvoutýdenní karanténa. Nově lze v obou zemích pracovat i více než 100 kilometrů od hranic.

Pro práci na Slovensku a v Polsku platí stejná pravidla jako doposud, tedy že je možné dojíždět za prací minimálně třikrát týdně v jednom směru a místo výkonu práce musí být do 100 kilometrů od hranice. Pendler u sebe musí mít potvrzení od zaměstnavatele a takzvanou knížku přeshraničního pracovníka.

Pokud Češi zaměstnaní v Německu a Rakousku nechtějí s prací skončit, musí si tam najít ubytování. Při přechodu hranic je čeští policisté zaregistrují do databáze, podle které bude možné určit, zda pendler dodržel režim 21 dní a případně i nařízenou karanténu. „Porušení povinné karantény je přestupkem a policie oznámení předá k vyřízení a k uložení sankce,“ varuje ministerstvo vnitra.

Vrátit se do Česka dříve než za 21 dní možné je. V takovém případě ale člověk přijde o postavení pendlera. Podrobnosti jsou na webu ministerstva vnitra.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme