Kritici Bátory vítají jeho rozhodnutí odejít z ministerstva školství

Bátorovi kritici napříč politickým spektrem vítají rozhodnutí Ladislava Bátory odejít z vysokého postu na ministerstvu školství. Kontroverzní úředník se tak rozhodl proto, aby se mohl veřejně angažovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Bátora

Ladislav Bátora | Foto: Filip Jandourek

Odchod kontroverzního úředníka Ladislava Bátory z ministerstva školství vítají jeho kritici z řad politiků, ale i nevládních organizací. Podle většiny z nich měl předseda konzervativní iniciativy D.O.S.T. na svou funkci rezignovat už dávno. Myslí si to i školský expert a poslanec ODS Walter Bartoš:

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu Ladislava Bátory mluvili ve Stalo se dnes na Radiožurnálu Petr Gazdík z TOP 09 a poradce prezidenta Ladislav Jakl

„Myslím, že to jednak ulehčil ministru Dobešovi a jednak to ulehčil také vládě, protože té jeho názory zbytečně komplikovaly koaliční jednání. Myslím, že to bylo dobré rozhodnutí. A pokud chce dělat politiku, tak by neměl být státním úředníkem.“

Na to reagoval i místopředseda strany ODS a ministr obrany Alexandr Vondra:

„Je evidentní, že je obtížné kombinovat práci politika a práci úředníka. Pan Bátora pravděpodobně dospěl k názoru, že jsou tyto dvě funkce neslučitelné a podle toho se zařídil.“

I sociální demokracie vítá odchod Bátory. Podle jejího předsedy strany Bohuslava Sobotky ministr školství Josef Dobeš, ale i premiér Nečas v této kauze zcela personálně selhali. Stínový ministr školství z ČSSD Marcel Chládek kritizuje, že Bátora svolal tiskovou konferenci na ministerstvo:

„Pan Bátora vůbec na ministerstvu neměl co dělat, když už tam tedy byl, tak měl být odvolán. A pro mne je nepředstavitelné, že pan Bátora dnes milostivě rezignoval a svolal tiskovou konferenci k tomu na půdě ministerstva, což v podstatě po listopadu 1989 asi nemá obdoby.“

ČTĚTE TAKÉ: Bátora na ministerstvu školství skončil

Předsedkyně školského výboru sněmovny Anna Putnová z TOP 09 zas Radiožurnálu řekla, že Bátora měl podle ní z úřadu odejít už dávno.

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček připomněl, že Bátora má pevné zastánce nejen v ministru Dobešovi, ale i na Hradě. „Mám za to, že jde o cílený politický kalkul. Pan Bátora stojí v čele iniciativy D.O.S.T., která se chystá promluvit do politického dění.

„Tento odchod vítáme. Pro nás dnes pravda vyplula na povrch. Pan Bátora se chce věnovat politice a politickému aktivismu, což je pro úředníka státní správy nepřípustné, zvlášť, když jde o spojení s extrémistickými silami. Jediný, kdo to netušil, byl bohužel ministr školství Josef Dobeš,“ uvádí šéf poslanců TOP 09 Petr Gazdík.

Vítězství vědců

V polovině prázdnin se na internetu objevily hanlivé výroky o Karlu Schwarzenbergovi, které byly připisovány Bátorovi. TOP 09 pak na protest opustila jednání vlády. Věci veřejné pak Bátoru nechtěly odvolat z funkce. Ministr školství Dobeš se nakonec sám Karlu Schwarzenbergovi omluvil a Bátoru přesunul na jinou pozici.

Šéf diplomacie Karel Schwarzenberg Bátorův odchod vítá. Na další Bátorovo angažmá to ale vliv mít nebude, soudí český ministr zahraničí:

„Především blahopřeji a děkuji českým vědcům, kteří si toto vynutili svým jasným postojem. Podívejte se, extrémní strany budou teď všude nabírat hlasy, neboť je hospodářská krize a lidé jsou zoufalí, frustrovaní a vzteklí a všude v Evropě takové strany nabírají.“

Zástupný terč?

„Pan prezident se pana Bátory zastal, protože útoky, které na něj vedli různé politické strany, politici, aktivisté a média byly velice tvrdé, sprosté a lživé. Bátora to neměl jednoduché. On již na začátku svého působení na ministerstvu školství přislíbil panu ministrovi, že se k těmto věcem nebude vyjadřovat. Tím ztratil možnost se jakkoliv bránit,“ uvádí poradce prezidenta Klause Ladislav Jakl.

„Člověk, který je dennodenně očerňován, kterého bývalý prezident přirovná k Hitlerovi, který je neustále obviňován z nacismu, fašismu, rasismu, aniž by pro to za celý svůj život poskytl jedinou záminku, to má velmi těžké, když se nemůže ozvat. Tudíž se panu Bátorovi vůbec nedivím, že to už nemohl vydržet a řekl, že za takovou cenu na ministerstvu nebude. Aby se nemohl bránit,“ pokračuje Jakl.

„Pan Bátora je člověk občansky aktivní, má konzervativní názory. Inicioval hnutí Akce D.O.S.T., vyslovoval se proti Lisabonské smlouvě. Podsouvají se mu různé lživé výroky. Ve skutečnosti jde o to, že velká část naší politické a mediální scény nestrpí hlas. který by se vymykal většinovému levicově-liberálnímu proudu a každého, kdo se odlišuje se snaží zadupat do země. Pan Bátora nikdy své funkce nezneužil a pokud máme mluvit o apolitické státní správě, tak proč má být někdo kádrován za své názory a postoje. Snad je svobodným člověkem a ne nesvobodnou loutkou,“ říká Jakl a dodává:

„Pan Bátora byl samozřejmě i zástupný terč, protože svého času podpořil prezidenta Klause v období kolem podpisu Lisabonské smlouvy.“

Milan Kopp, Martin Dorazín, Klára Bílá, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme