Kuchtová chce po případu z Kuřimi zpřísnit zákon o domácím vzdělávání

Případ týraného Ondřeje z Kuřimi možná změní zákon o domácím vzdělávání. Ministryně školství Dana Kuchtová ho chce zpřísnit tak, aby učitelé mohli častěji kontrolovat, jak se děti doma učí. Kauza Kuřim podle ní ukázala velkou mezeru v zákoně. Nikdo totiž o týrání Onřeje dlouho nevěděl. Nyní jsou žáci přezkušováni jednou za půl roku, Kuchtová navrhne konzultace častější.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dana Kuchtová

Dana Kuchtová | Foto: Marián Vojtek

Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové v České televizi řekla, že týrání je velmi obtížné odhalit. Ministryně Kuchtová proto hodně spoléhá na občanskou společnost. Lidé by se podle ní neměli obávat upozornit na nepravosti.

Zdůraznila, že týrání obou dětí ministerstvo školství nijak zabránit nemohlo. Sedmiletý Ondřej do školy nechodil, údajně kvůli sluchovému postižení. Kuchtová si podle svých slov není jistá, zda se nějakých pochybení nedopustily naopak sociální pracovnice, které se rodinou zabývaly.

"Problém je, že nezjistily, že v rodině se už půl roku něco děje," řekla Kuchtová. Týrání Ondřeje objevil náhodou soused rodiny, jemuž se objevily záběry nahého spoutaného chlapce zavřeného v komoře na obrazovce mezi záběry natočenými zařízením zvaným domácí chůvička.

Otazníků kolem rodiny, kde Ondřej žil, je hodně. Policie také stále nezjistila, kde je dívka Anna, která minulý víkend zmizela z brněnského centra Klokánek. Úřady navíc stále neví nic o její totožnosti, ani jak se do Ondřejovy rodiny dostala.

Ministerstvo práce a sociálních věcí pochybení v případu týraného Ondřeje a ztracené Anny popírá. Ukázala to prý i ministerská kontrola, upozornil v diskuzi ČT náměstek ministra Marián Hošek. "Tady se v tuto chvíli ptáme, jestli tam byl potřebný včasnější zásah sociálních pracovníků a podobně. My se domníváme, že nebyl možný, protože nebyla indicie," řekl Hošek.

Ministerstvo proto kvůli kuřimské kauze měnit zákony nebude. Uvažuje však o zřízení speciálního úřadu pro zaměstnanost a sociální věci. Ochranou dětských obětí se bude v pondělí zabývat výbor pro práva dítěte, který je součástí rady vlády pro lidská práva. Podnětem k mimořádnému zasedání je právě případ dětí z Kuřimi.

Bývalá zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová v ČT přiznala, že si příběh Anny vyslechla loni na podzim od Ondřejovy tety Kateřiny Mauerové. Rodině pak velmi razantně doporučila, aby vztah k Anně legalizovala. "Byla jsem první, kdo jim řekl, že to lze řešit právní cestou, že to nebude jednoduché," řekla Šabatová. Naznačila přitom, že zná příběh dívky a věří mu, odmítla ho ale zveřejnit.

Kláru Mauerovou policie před zhruba dvěma týdny vzala do vazby, Kateřina zmizela a děti byly umístěny do brněnského Klokánku. Anna odtud před týdnem buď utekla, někdo jí pomohl nebo unesl. Pátrání po ztracené dívce pokračuje. Ondřej se podle informací médií v den Anina útěku zhroutil a je v nemocnici. Objevují se spekulace, že významnou roli v celém případu by mohla sehrát náboženská sekta.

Zuzana Bančanská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme