Ladislav Špaček k neúčasti Zemana na Vítkově: Prezidentská kancelář to bude muset vysvětlit

Prezident Miloš Zeman se omluvil z účasti na pondělním pietním aktu u Národního památníku na Vítkově. Server iROZHLAS.cz se proto obrátil na bývalého tiskového mluvčího prezidenta Václava Havla Ladislava Špačka s otázkou, co říká na neúčast prezidenta Zemana na události, která uctívá oběti druhé světové války.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mistr etikety Ladislav Špaček | Foto: Eva Dvořáková

Jak byste zhodnotil dnešní neúčast prezidenta Zemana na Vítkově?
Povinností, které má prezident republiky během státního svátku, je pochopitelně víc. Prezident republiky se tradičně zúčastňuje klíčových akcí, což je památka obětí a kladení věnců na vrcholu Vítkově, potom jmenování generálů – to je jeho ústavní povinnost – a další akce, které se v průběhu dne odvíjejí jedna za druhou. A všech se pochopitelně všichni prezidenti vždycky účastnili.

Jestli prezident Zeman vynechal symbolický akt na vrchu Vítkově, tak to je opravdu mimořádné. Nepamatuju si, že by se některý prezident nezúčastnil. Je to opravdu hodně zvláštní a nevím, co za tím může stát.

Anketa: pietní akt na Vítkově bez Zemana. 'Prezident vždy stíhal oboje,' odpovídá Vondra

Číst článek

Dokážete si vybavit podobnou situaci z uplynulých let, kdy se hlava státu omluvila a z jakého důvodu? Například že by se prezident Havel omluvil ze zdravotních důvodů?
Pokud prezident Havel nebyl v nemocnici, nevybavuji si žádnou konkrétní situaci. Ale pokud nebyl v nemocnici, tak je nemyslitelné, že by se tohoto státního aktu nezúčastnil. Národní památník v Praze na Vítkově je symbolické místo, které připomíná konec druhé světové války, proto je dnešní den státním svátkem.

Jak velký je podle vás prezidentova neúčast společenský prohřešek?
Nevím, co za tím může stát. Může za tím být nemoc, nebo něco mimořádného. To bude muset vysvětlit prezidentská kancelář. Jestli je to jenom tím, že se chce soustředit na něco jiného, je podle mě velmi chabé vysvětlení, protože se prezidenti vždycky soustředili na klíčové okamžiky toho dne.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme