Léčebné konopí z dovozu bude podle znalců kvůli ceně neprodejné

Už týden mohou zájemci žádat o licenci na dovoz léčebného konopí – a zatím se nikdo nehlásí. Odborníci se tomu vůbec nediví, protože podle nich je konopí z dovozu kvůli vysoké ceně neprodejné. Pro pacienty, kteří už dnes konopí užívají, a postupují tak protizákonně, to zřejmě znamená, že budou muset v ilegální činnosti pokračovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie odhalila pěstírnu konopí na Vlašimsku

Policie odhalila pěstírnu konopí na Vlašimsku | Foto: Karel Chlumec

„Lidi jako já by měli platit za konopí? To absolutně odmítám, protože je to něco, co jsem kdysi pěstoval na zahradě. Proč bych měl platit za to, aby mi to někdo vypěstoval líp než já? To není možné,“ říká Philip Polívka.

Čtyřicátník Philip se narodil se v Kanadě, do Česka se přestěhoval před 18 lety, má tady ženu a dvě děti. Trpí roztroušenou sklerózou a chodí o holi.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč může být léčebné konopí z dovozu neprodejné, zjišťoval reportér Ľubomír Smatana

„Nebojím se, že mě to zabije, to není pravděpodobné, ale spíš že bych mohl spadnout před tramvaj nebo na něco ostrého. A to je to, co mi odstraňuje konopí – já jenom jistěji chodím. Efekt, který to na mě má, je zázračný, funguje to,“ tvrdí.

Philip patří k pacientům, kteří si v lékárně konopí nekoupí. Sice zatím nezná cenu, ale dát stokoruny za jeden gram zcela odmítá.

Člena představenstva České lékárnické komory a rady vlády pro drogy Stanislava Havlíčka to nepřekvapuje, podle něj bude konopí z dovozu neprodejné. „Za cenu, která je obvyklá v Nizozemsku, což je asi 200 korun za gram, je příliš vysoká, ochota pacientů nebude nijak výrazná. Praxe domácího pěstování bude pokračovat,“ předpokládá Havlíček.

Dovoz, nebo legalizace pěstování?

Například v Izraeli umějí vyrobit konopí levněji a pacienti si kupují jeden gram v přepočtu za 40 korun. České zdravotnické úřady ale od začátku mluví o dovozu z Holandska a proplácení z veřejného pojištění odmítají. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv totiž konopí neléčí.

„Já jsem pořád toho názoru, že kdyby existovala možnost určité tolerance, aby si to lidé pěstovali v těch dvou květináčích sami, tak je to ta nejrozumnější a nejlepší varianta, která mohla být,“ míní šéf Svazu zdravotních pojištěn Jaromír Gajdáček.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proděkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima a náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák mluvili o léčebném konopí

Vztah pacientů k lékům za plnou cenu ilustruje konopný preparát Sativex, který se může v Česku prodávat už třetím rokem. Měsíční dávka vyjde na 12 tisíc korun a nemocní o něj nemají vůbec žádný zájem.

„Jeho cena je tak vysoká, že to prakticky nikdo nechce,“ říká lékárník Stanislav Havlíček. Za tři roky se prý prodalo jen několik balení.

Všechno tedy spěje k paradoxní situaci, kdy v Česku platí zákon o legální léčbě konopím, ovšem zatím se ho nikdo neodvažuje kvůli ceně dovážet. Namísto lékařsky odměřené dávky konopného preparátu si tak zřejmě nemocní budou opět amatérsky ordinovat nelegálně získanou bylinu.

„Dosud náš Inspektorát omamných a psychotropních látek, který vydává povolení k zacházení, bez kterého v podstatě není možné to následně dovézt, tak zatím jsme neobdrželi žádnou žádost. Ani z Izraele, ani z Holandska, ani z žádné jiné země,“ potvrzuje nezájem dovozců náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Proděkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který vedl pracovní skupinu pro zpřístupnění léčebného konopí, by si dokázal představit, že by příspěvek ze zdravotního pojištění dostávali lidé z přesně definovaných a relativně malých skupin.

Policisté provedli razii v pěstírně konopí pár hodin před sklizní rostlin | Foto: Policie ČR

„Pro určitou velmi malou skupinu pacientů by tam určitá spoluúčast ze zdravotního pojištění měla být. Uvedu příklad pacientů v terminálním stádiu nádorového onemocnění, kde stejně nějaké léky, které tlumí bolest, jsou podávány. Nebo třeba u pacientů s rozvinutým syndromem AIDS,“ vysvětluje.

Polák ale upozorňuje, že v takovém případě by se musela přestat hradit jiná část léků. Od začátku se prý navíc říkalo, že léčebné konopí z veřejného zdravotního pojištění hrazeno nebude.

Využití konopí v lékařství při léčení některých zdravotních potíží | Foto: ČTK

Ľubomír Smatana, Veronika Sedláčková, Mirko Kašpar, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme