Lidé nad 50 let mají v Česku velké problémy s hledáním práce

Pokud Česko nedokáže efektivně zaměstnávat populaci starší 50 let, vzroste počet lidí závislých na sociálních dávkách do roku 2050 na dvojnásobek. I to je jeden ze závěrů rozsáhlé studie o zaměstnávání starších lidí, kterou dnes zveřejnili odborníci z brněnské Masarykovy univerzity.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce

Úřad práce | Foto: Filip Jandourek

"V každém případě člověk není perspektivní. Když bych měl někam nastoupit třeba na tři roky, tak než tu práci začnu zvládat a firma do mě něco investuje, půjdu do důchodu. Práce se samozřejmě zvládnout dá, protože člověk má nějaké zkušenosti," říká Jaroslav Lehmann z Třeboňska, kterému je 61 let a práci už marně shání tři roky.

Obavy, že starší člověk je méně výkonný a flexibilní má řada zaměstnavatelů. Tyto stereotypy je obtížné zlomit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nezaměstnaní nad 50 let mají s hledáním práce velké problémy

"Od zaměstnavatele nedostaneme na doporučence napsáno, že toho člověka neberou, protože je mu 55 let. Ale chodí za mnou lidé, kteří mají z jednání se zaměstnavateli pocit, že nebyli přijati právě kvůli svému věku," říká vedoucí referátu zprostředkování a poradenství Úřadu práce v Brně Jiří Fukan.

Odborníci argumentují vyšší stabilitou a efektivitou věkově smíšených kolektivů, starší zaměstnanci také bývají spokojenější, spolehlivější a loajálnější.

"Místa pro tyto lidi třeba ani neexistují. Ale třeba z průmyslu máme doloženo, že při hlídání kvality a při práci z ověřování technologických postupů mohou být užiteční právě ti zkušení pracovníci i na místech, která dosud neexistovala. Jiná možnost je, zkusit jim najít úplně jinou práci, ale to je třeba pro případ úrazu nebo něčeho takového. Vrátných zase v těch organizacích moc není," navrhuje jeden z autorů zprávy Petr Novotný.

Vzorem mohou být dlouhodobé zkušenosti z Finska, kde se autoři výzkumu inspirovali a využili i tamní statistická data. Finové řeší zaměstnávání starších lidí od osmdesátých let kvůli silným těsně poválečným ročníkům.

Ivan Holas, Alena Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme