Lidovci možná vyzvou stranické vedení k rezignaci

Křesťanské demokraty čeká rozhodování o dalším směřování strany v povolebních vyjednáváních. Celostátní konference KDU-ČSL, která zasedne v Praze, zváží také odvolání předsednictva, po kterém volá hned několik regionů. Předseda Miroslav Kalousek už rezignoval poté, co neúspěšně prosazoval vládu s ČSSD tolerovanou komunisty. Nespokojenost regionů s postupem vedení strany může vyvolat i urychlené svolání mimořádného sjezdu KDU-ČSL.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Kalousek, Jan Kasal

Miroslav Kalousek, Jan Kasal | Zdroj: ČTK

Výzva k dobrovolné rezignaci KDU-ČSL zazní právě dnes, říká místopředsedkyně brněnské organizace lidovců Barbora Javorová. Předpokládá, že celostátní konference by také mohla jmenovat nový vyjednávací tým.

"Původní byl ve složení Kalousek, Kasal, Šimonovský, takže předpokládám, že tento vyjednávací tým by byl schopen dovést stranu do předčasného sjezdu. Jména nemám, jihomoravská organizace doporučila do tohoto týmu Ambrozka, já osobně bych si tam dovedla představit paní Parkanovou," řekla Radiožurnálu Javorová.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek míní, že důvodem odchodu Miroslava Kalouska z čela KDU-ČSL byla ideologická předpojatost jejích členů. Expředseda lidovců to ale v rozhovoru pro Radiožurnál odmítl. "To byl velmi silný slib neopírat se o hlasy komunistů a KDU-ČSL se rozhodla, že tento slib neporuší ani za to, že by splnila spoustu jiných slibů, které jinak nesplní," uvedl Kalousek.

Původní jednání ODS, lidovců a zelených o trojkoaliční vládě zkrachovalo kvůli nedostatečné podpoře ve sněmovně. Poté následovalo vyjednávání občanských a sociálních demokratů. Také to ale skončilo krachem a šéf ČSSD Paroubek zahájil rozhovory s Kalouskem. I to však zkrachovalo po pátečním Kalouskově rezignaci a prohlášení lidovců, že se nebudou účastnit žádné vlády podporované komunisty.

Šéf ODS a designovaný premiér Mirek Topolánek předpokládá, že celostátní konference lidovců potvrdí rozhodnutí neúčastnit se na vládě s podporou KSČM a že se KDU-ČSL a ODS začnou normálně bavit. "Lidovci z regionů mají pud sebezáchovy, jsou to lidé, kterým pozemky a statky znárodnili komunisti, jsou to lidé s výrazným antikomunistickým cítěním. Pro mě je informace, že tito lidé neztratili rozum, dobrá, a my budeme dále jednat," řekl dnes Topolánek v České televizi.

Topolánek má zatím v záloze tři varianty vlády - menšinový kabinet ODS, úřednickou vládu nebo vládu složenou ze zástupců všech sněmovních stran s výjimkou komunistů. Jak poznamenal šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, chce-li Topolánek při hlasování o důvěře uspět, měl by počítat i s komunisty. "My si někdy připadáme jako nevěsta, kterou každý chce, ale přitom si jí takzvaně nesmí vzít," řekl Kováčik.

Mirek Topolánek chce, aby předčasné volby byly příští rok na jaře. Ke konzultacím o povolebních vyjednáváních se šéf ODS a jmenovaný premiér sešel i s bývalým prezidentem Václavem Havlem. Tento pátek představí svou koncepci současné hlavě státu Václavu Klausovi.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme