Lidovci nechtějí Zemanovi proplatit účast na přehlídce v Moskvě, výhrady má i Zaorálek a Babiš

Ministři za KDU-ČSL hrozí, že nepodpoří proplacení prezidentovy návštěvy Ruska. A to v případě, že se Miloš Zeman zúčastní také vojenské přehlídky na moskevském Rudém náměstí. Před jednáním vlády to řekl šéf lidovců a vicepremiér Pavel Bělobrádek. Lidovci Zemana už dříve vyzvali, aby od svého plánu upustil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman

Miloš Zeman | Foto: Filip Jandourek

Proplacení prezidentovy cesty se bude řešit na středečním jednání kabinetu. Lidovci chtějí nejdříve znát Zemanův přesný program.

„V tuto chvíli nelze jednoznačně říci, zda tato vojenská přehlídka součástí oficiálního programu oslav je, protože to v dokumentu, který jde na vládu, není zdůrazněno, ani to tam není přesně popsáno,“ vysvětlil šéf nejmenší vládní strany.

„Pokud se ukáže, že to skutečně je součástí oficiálního programu, tak předpokládám, že minimálně nebudou všichni členové vlády za KDU-ČSL pro schválení této cesty,“ dodal Bělobrádek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proplacení Zemanovy účasti na vojenské přehlídce v Moskvě lidovci zřejmě na vládě nepodpoří

Miloš Zeman chce jet do Moskvy na oslavy 70. výročí konce druhé světové války. Už dříve se nechal slyšet, že neúčast by byla urážkou 150 tisíc ruských vojáků, kteří padli při osvobozování tehdejšího Československa.

Výhrady má ovšem i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. „Nemám jinou možnost než říci, že bych to chtěl jinak,“ připustil.

„Obecně mám zájem na dobrých vztazích se státy, se kterými dokonce máme strategicky významné vztahy, proto se mi nezamlouvá, když probíhá veřejná debata tímto způsobem. I když třeba mohou být různé názory, což je normální, tak je dobré si to předtím zkusit říci, řešit argumenty, vyjasnit si věci – než to jde ven,“ upozornil.

Vyloučit se prý nedá žádná varianta

Podle ministra financí Andreje Babiše z hnutí ANO si Miloš Zeman stejně udělá, co bude chtít. „Jsem akorát překvapený, že prezidentovi, který je volen občany a má svůj rozpočet, vláda schvaluje každou cestu. Myslím si, že máme svérázného prezidenta. Ten si udělá, co chce, bez ohledu na to, jak budeme hlasovat. Ale myslím si, že ta cesta není dobrá,“ dodal.

Podle Kremlu na oslavy dorazí například čínský prezident Si Ťin-pching nebo vůdce Severní Koreje Kim Čong-un. Přijet by měli zástupci celkem 26 zemí. Moskevské oslavy bude bojkotovat řada západních státníků. Protestují tak proti ruské anexi Krymu a podpoře, kterou Rusko poskytuje proruským povstalcům na východní Ukrajině.

Hlasitě proti cestě prezidenta Zemana do Moskvy protestuje zejména pravicová opozice. ODS a TOP 09 zdůrazňují, že nemají výhrady proti tomu, aby prezident uctil památku padlých sovětských vojáků.

„Ale neexistuje žádný důvod, aby prezident České republiky holdoval vojenské přehlídce ruských ozbrojených sil a po boku Vladimira Putina a Kim Čong-una jásal vstříc zbraním, které porušily a ohrožují suverenitu a územní celistvost jiných zemí, které třeba také kdysi byly součástí toho bloku a jejichž občané také umírali při osvobozování Československa,“ řekl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

Ten se také marně pokusil zařadit na program sněmovny bod, ve kterém by se poslanci k prezidentově návštěvě vojenské přehlídky vyjádřili.

Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka ale zatím není jasné, jestli se vůbec prezident přehlídky zúčastní. Pražský hrad zatím na přesný program moskevských oslav čeká a podle Ovčáčka se nedá vyloučit žádná varianta.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme