Liznerův trumf nesmí promluvit

Obvodní soud pro Prahu 7 opět odročil líčení v případu bývalého šéfa Centra kuponové privatizace Jaroslava Liznera, odsouzeného za korupci. Jedním z důvodů je fakt, že nemůže svědčit někdejší policejní agent Ondřej Hoch, kterého ministr vnitra nezprostil mlčenlivosti. Hoch chtěl před soudem zveřejnit informace o Liznerově nevině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Lizner | Foto: Stanislav Zbyněk

Poté, co Stanislav Gross zamítl žádost o zproštění mlčenlivosti Ondřeje Hocha, se rozhodli bývalého agenta vyslechnout alespoň poslanci. Stínový ministr vnitra za ODS Ivan Langer požaduje po Grossovi odůvodnit rozhodnutí, pokud nebude uspokojivé, hodlá ministra interpelovat.

Ve středu se bude Liznerovým případem zabývat výbor pro obranu a bezpečnost. Existuje totiž možnost, že by Hoch mohl závažné informace k Liznerově kauze sdělit na půdě parlamentu. "Máme výbor ve středu a tam myslím, že už bude trochu jasněji. Budeme mluvit o tom, zda vůbec, a pokud ano, tak kdy," říká šéf výboru, poslanec ODS Jan Vidím.

Hoch kvůli možnému slyšení před zákonodárci v pátek navštívil poslaneckou sněmovnu a domlouval podrobnosti. Jeden z poslanců, který se o případ zajímá, sociální demokrat Karel Šplíchal, to ale nechtěl Radiožurnálu potvrdit. "Ve sněmovně nebyl, nebo byl? Já nevím."

Ministr Gross označil za důvod, proč zamítl žádost o zproštění mlčenlivosti agenta Hocha, obavu o jeho život. Jaroslav Lizner, který se dožaduje znovuotevření procesu, to ovšem nechápe. "Když někdo něco ví, tak to nebezpečí pomine když to řekne, a ne naopak. Spíš mi připadá, že teď právě je ta situace, kdy by se mohl cítit ohrožen," řekl Lizner.

Lizner byl v roce 1996 odsouzen k šesti letům vězení za za zneužití pravomoci veřejného činitele a úplatkářství. Případ odstartoval podnikatel Tomáš Sítina, který v roce 1994 policistům oznámil, že Lizner od něj požaduje osmimilionový úplatek za zprostředkování transakce s akciemi Mlékárny Klatovy. Policisté následně skutečně Liznera s penězi zatkli.

Lizner si už šestiletý trest odpykal a nyní pracuje v soukromé stavební firmě. I přes komplikace, které brání objasnění případu, ale hodlá dotáhnout svůj případ až do konce. Liznerův advokát Ivan Krutský proto Grosse znovu požádá, aby policejní agent mohl promluvit.

Martin Hromádka, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme