Babiš prodal Mafru, Synthesii a Londu miliardáři Pražákovi. Cena se odhaduje na víc než 10 miliard

Společnost Agrofert po dohodě odprodává mediální společnost Mafra, Londa a chemické závody Synthesia se stoprocentním majetkovým podílem investiční skupině Kaprain, informují Lidové noviny. Prodej bude kompletní, jakmile ho schválí antimonopolní úřady. Cena podle Hospodářských novin překročila deset miliard korun. Osud mediálních společností je ale nejistý. Kaprain přiznává, že je může rozvinout, nebo i znovu prodat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mladá fronta Dnes

Mladá fronta Dnes | Foto: Martin Štěrba | Zdroj: ČTK

„Odprodej těchto aktiv nám umožní se do budoucna více soustředit na klíčové segmenty našeho podnikání, na jejich rychlejší rozvoj a zejména na rychlejší expanzi v zájmových aktivitách a regionech. Zvolili jsme investora, který by měl být pro Synthesii, Mafru i LONDU zárukou jejich dalšího úspěšného rozvoje,“ uvedl předseda představenstva koncernu Agrofert Zbyněk Průša pro Lidové noviny.

Přísnější ‚lex Babiš‘ má mezery, varuje protikorupční organizace. Vypadla z něj online média

Číst článek

Vlastník nákupčí společnosti Kaprain Karel Pražák tvrdí, že tímto obchodem posílí na evropském trhu svoji pozici.

Součástí Pražákovy investiční skupiny ale už jsou dva výrobci chemických sloučenin. Jedním z nich je podnik Spolchemie, který je podle Lidových novin jedním z největších evropských výrobců pryskyřic produkující nátěrové hmoty. Další je chemička Fortischem, která sídlí na Slovensku. Tyto firmy by tak měly spolupracovat i se Synthesií.

Pražák nákupem společností Mafra a Londa získává nejen média jako například deníky Mf Dnes, Lidové noviny či Metro, ale i skupinu TicketPortal nebo provozovatele rádia Impuls. V tomto segmentu se doposud společnost Kaprain nepohybovala.

„Toto je pro nás úplně nové prostředí, ve kterém se budeme muset zorientovat. Ve hře jsou všechny varianty, Mafru si můžeme nechat a dál ji rozvíjet, nebo ji prodat jako celek anebo jen její část. Zájemců na trhu je celá řada,“ vysvětlil pro Hospodářské noviny podnikatel.

Mafra

  • Skupina Mafra patří k nejsilnějším mediálním společnostem v České republice, podle svých internetových stránek pravidelně osloví tři milionu čtenářů tisku a měsíčně 7,2 milionu návštěvníků internetu.
  • Provozuje také zpravodajské portály iDNES.cz či Lidovky.cz, virtuálního operátora Mobil.cz, do skupiny dále patří skupina hudebních televizí Óčko, mobilní aplikace Portmonka nebo vyhledávač jízdních řádů ve veřejné dopravě IDOS.cz. 
  • Mafra v posledních letech vykazuje ztráty, v černých číslech skončilo její hospodaření naposledy v roce 2019, kdy dosáhla zisku 15,2 milionu korun při výnosech 3,1 miliardy.
  • V roce 2013 koupil Mafru od Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft tehdejší majitel Agrofertu a zakladatel hnutí ANO Andrej Babiš. Babiš je podle českého rejstříku evidován jako skutečný majitel Agrofertu.

Synthesia

  • Synthesia se zabývá výrobou produktů pro odvětví nátěrových hmot a tiskových barev nebo barviv pro textilní, papírenský a kožedělný průmysl. 
  • Firma od roku 2002 patří koncernu Agrofert. Se zhruba 1500 zaměstnanci patří k největším zaměstnavatelům v regionu.
  • Chemička minulý rok dosáhla zisku po zdanění 183 milionů korun. Ve srovnání s rokem předchozím to představuje zvýšení o 19 milionů korun.
  • Chemička většinu své produkce vyváží. Podíl exportu dosáhl vloni 80 procent, výrobky směřovaly zvláště do Spojených států a zemí Evropské unie.
  • Synthesia se dlouhodobě snaží vypořádat se starými ekologickými zátěžemi ve svém areálu. V minulosti dokončila sanaci laguny betasmoly a laguny železitých kalů, většina odpadů z výroby však stále zbývá.

Kaprain

  • Kaprain je investiční skupina založená v roce 2013 Karlem Pražákem.
  • Podle informací na webu Kaprain.cz skupina v současnosti obhospodařuje majetek v hodnotě 33 miliard korun a vykazuje 40 procentní průměrný meziroční růst. V současnosti spravuje 40 běžících investičních projektů.
  • Do průmyslové větve patří například společnosti Spolchemie, Rubena nebo AVE Odpadové hospodářství. 
  • V roce 2016 skupina Kaprain koupila od PPF developerský projekt výstavby mrakodrapů na pražském Chodově.
  • V roce 2021 se skupina Kaprain stala jediným vlastníkem ústecké Spolchemie, když valná hromada chemičky schválila vykoupení podílů menšinových akcionářů. 

fos, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme