Ministerstvo prodloužilo platnost technických kontrol aut o sedm měsíců. Platí to i v zahraničí

Ministerstvo dopravy na základě nařízení Evropské unie prodloužilo platnost technických kontrol u aut o sedm měsíců v případech, kdy původní oprávnění mělo skončit mezi 1. únorem a 31. srpnem 2020. Důvodem je pandemie koronaviru. Mluvčí František Jemelka ale serveru iROZHLAS.cz řekl, že resort doporučuje prohlídku neodkládat na poslední chvíli nebo si včas zamluvit termín kvůli zvýšenému zájmu, který resort očekává na přelomu let 2020 a 2021.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Při prodloužení není potřeba měnit ani kontrolní nálepku na registrační značce auta, ani zápis v technickém průkazu (ilustrační foto) | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Nové nařízení v praxi znamená, že pokud autu končí platnost technické kontroly v srpnu 2020, musí absolvovat novou nejpozději v březnu 2021. Stanice technické kontroly ale podle Jemelky nepřestaly fungovat, proto je možné podstoupit prohlídku auta už nyní.

Na stanicích technických kontrol v Česku se stále podvádí. Špatný stav přehlíželi nejvíc na Ústecku

Číst článek

Při prodloužení není potřeba měnit ani kontrolní nálepku na registrační značce auta, ani zápis v technickém průkazu. Problém by neměl vzniknout při cestě do zahraničí, protože nařízení Evropské unie se vztahuje i na ostatní státy.

„Česká republika toto nařízení v legislativním procesu podporovala a i usilovala o jednotný přístup napříč Evropskou unií, které toto přímo závazné nařízení Evropské unie zajistí,“ dodal Jemelka.

Na rozdíl od podobných opatření, které zavedlo ministerstvo financí, v tomto případě nebude znamenat nedodržení nového termínu pokutu za sedm měsíců zpětně.

„V případě platné/neplatné STK se neřeší délka propadlé STK a z pohledu sankce se jen posuzuje, zda-li platnou technickou máte, nebo ne. Máte-li platnou, je vše v pořádku, nemáte-li, následuje sankce bez ohledu na délku období, po kdy platnou technickou nemáte,“ vysvětlil Jemelka serveru iROZHLAS.cz.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme